Serbest Fonlar

Serbest fon, nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği, yönetim stratejisi ve yatırım araçları konusunda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan bir fon türüdür.

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de SPK mevzuatının değişmesiyle serbest fonlar hızla kurulmaya başlamış ve hacimleri giderek artmaktadır. Serbest fonlar kullanılan yatırım araçları, kredi kullanımı ve portföy dağılımı itibari ile daha riskli kategoride yer almaktadırlar. Taşınılan riskin karşılığı olarak getiri anlamında da diğer fonlardan ayrışmaktadırlar. Yatırım zamanlamaları, stratejileri, kullanılan kredili pozisyon itibari ile serbest fonlara konu ile ilgili tecrübesi olan bir yatırım uzmanı ve/veya özel bankacı aracılığı ile yatırım yapılması önerilmektedir.

Serbest fonlara en az 1.000.000 TL değerli finansal varlığı olan nitelikli yatırımcılar yatırım yapabilmektedir.

Kurum olarak birçok bağımsız portföy yönetim şirketi ile yönetmekte oldukları serbest fonların satışı ile ilgili anlaşmamız bulunmaktadır. Sizlere satışını yaptığımız serbest fonlarla ilgili bilgileri varlık yöneticilerimiz aracılığı ile verebilir, size uygun olup olmadığını belirtebilir ve alım/satım yapmak istemeniz halinde tek hesap üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebiliriz. Böylece aynı kurum üzerinden farklı portföy yöneticilerinin yönettiği serbest fonlara yatırım yapabilir ve varlık yöneticileriniz aracılığı ile fonların performansını ölçümleyebilirsiniz. Ayrıca www.serbestfonbul.com sitemizde müşteri no ve şifreniz ile satışa sunduğumuz diğer serbest fonları takip edebilir, fonların detaylı bilgilerine ulaşarak performanslarını analiz edebilirsiniz.


Serbest fonları, saklama hizmeti konusunda çalışmakta olduğumuz Denizbank ve Garanti Bankası'ndaki hesaplardan saklayıp, işlemleri bizden yapmanız mümkündür. Dolayısıyla tavsiye ve analizleri bizden alarak, varlıklarınızın saklamasını kredibilitesi yüksek iki banka aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Serbest fonlar hakkında detaylı bilgi için bize 444 1 730’dan ulaşabilirsiniz.