Şirket Tahvil ve Bonoları

Şirket bonoları, şirketlerin finansman sağlamak aracılığı ile 1 yıl ve daha üzeri vadelerde halka arz ederek ya da belli yatırımcı grubuna tahsisli olarak çıkardıkları borçlanma araçlarıdır. Hazinenin çıkardığı tahvillere göre şirketle ilgili kredi riskini içermesinden dolayı daha yüksek getiri sağlarlar.

Ülkemizde son yıllarda şirket tahvilleri, faiz yatırımı yapan yatırımcılar için bir alternatif ürün olarak öne çıkmaya başladı. Piyasada dolaşımda olan şirket tahvili bakiyesi ve yatırımcı sayısı sürekli artmaktadır. Şirket bono/tahvil kuponlu ve kuponsuz, sabit faizli ve değişken faizli olarak ihraç edilebilmektedir. İhraç edilmiş veya işlem gören tahvil ve bonoları YatırımDirekt sitemizde tahvil sayfalarından takip etmeniz mümkündür.


Şirket bonoları ihraççı şirketin ödeme riskini taşımaktadır. Banka ve banka sahipliği olan şirketlerin ihraç ettiği bono-tahvillerde bu risk göreceli olarak düşük olabilmektedir. Faiz ve alım/satım karındaki vergi oranının (%10 stopaj), TL mevduat faizindeki gelir vergisi stopajından %5 daha düşük olması nedeni ile yatırımcılar vergi sonrası ek kazanç elde etmektedirler.

Değişken faizli tahvil/bonolara yatırım yapılması halinde piyasa faizinin yükselmesi ya da düşmesine paralel şirket tahvil/bonosunun faizi de aynı yönde hareket edeceğinden faiz riski alınmaz.

Şirket tahvil/bonoları diğer faizli enstrümanlara göre iyi getiriye sahip olması ile birlikte şirketlerin ödeyebilme riskinin iyi takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca alım-satım işlemlerinde uygun miktarla birlikte en iyi fiyatı bulmak zor olmaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış kurumlar müşterilerine iyi hizmet verebilmektedirler. Portföy yönetim şirketleri ve piyasadaki bono işlemleri ile ilgili olan kurumlarla işbirliklerimizden dolayı size en iyi aracılık ve tavsiye hizmeti sunmaktayız. Şirket tahvillerinin neredeyse tamamına alış satış kotasyonu verme konusunda en iyi gayreti gösteriyoruz. Her altı ayda bir açıkladığımız önerilerimiz ile sizlere yatırım yapılacak tahvil/bonoları sunmaktayız.

Ayrıca ihraçlarda, hangi aracı kurumun ihracı yaptığından bağımsız olarak tüm şirket bono/tahvil ihraçlarında sizin adınıza talepte bulunmamız mümkündür. Bu şekilde her bono ihracı yapan kurumda hesap açmak zorunda kalmaz, tek kurumdaki tek hesabınız üzerinden farklı ihraççıların tahvil/bonolarında rahatlıkla işlem yapabilirsiniz.