Kredi / Açığa Alım/Satım İşlemleri

Eğer kredi sözleşmeniz var ise e-şube de:


• 1.000.000 TL'ye kadar onaysız kredi limiti oluşturabilir,
• Varlığınızın 5 katına kadar, maksimum 4.000.000 TL olacak şekilde gün içi işlem limiti belirleyebilir,
• Güncel kredi limitinizi, kredi özkaynak oranınızı takip edebilir,
 ayrıca sms ile de bilgilendirilirsiniz.

 

Kredili işlemler:

Kredili hisse işlemi yapmak istiyorsanız başvurunuzu e-şube üzerinden yapabilirsiniz. Çağrı merkezi temsilcilerimiz veya platform uzmanlarımız size gerekli kredi sözleşmenizi imzalatarak kredi limitinizi oluşturacaklardır. Kredi limitiniz oluşturulurken hesabınızda bulunan nakit ve menkul kıymetler belirlenen teminat olarak kabul edilecek oranlar çerçevesinde teminat kabul edilecektir. Endeks 30 hisseleri için bu oran % 90 dır. 100 TL’lik endeks 30 hissesiniz var ise yaklaşık olarak 90 TL kredi kullanarak Endeks 30’a tabi hisse alabilirsiniz. Diğer hisselerde oranlar hisse bazında değişmektedir. Kredi sözleşmesi için damga vergisi uygulaması kaldırılmıştır.

Açığa satış işlemleri:

Borsa İstanbul BIST 100 endeksine dahil olan ve yönetimin uygun gördüğü hisse senetlerinde açığa satış işlemlerini gerçekleştirerek düşen piyasada da fiyat hareketlerinden faydalanabilirsiniz. Açığa satış işlemlerine başlayabilmek için “Kredili hisse alım, hisse açığa satış ve hisse senedi ödünç alma ve verme çerçeve sözleşmesini” imzalamanız gerekmektedir. Portföyünüzün açığa satışa konu olacak değeri hesabınızda bulunan menkul kıymetlerin temninat oranları ile belirlenir. Bundan sonra Matriks ve İdeal veri terminalleri, web, java ve mobil uygulamalar üzerinden açığa satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Endeks 30 hisselerimiz için teminat oranı % 90 olup, 100 TL lik Endeks 30 hisseniz var ise 90 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinde açığa satış yapabilirsiniz.Açığa satış tuşu ile açığa satış işlemi yaparak gün sonunda alış işlemi ile pozisyonunu kapatmayan müşterilerden T+2 de ödünç işlemleri için Takasbank’a ödenen komisyon + %5 komisyon ile birlikte kurumumuz tarafından ödünç alınan senet bazında 25 TL ödünç işlemi ücreti tahsil edilir.

Gün içi işlem limiti:

Hesabınızda bulunan TL bakiyeniz, hisse senetleriniz ve yatırım fonlarınız üzerinden prosedürlerimiz dahilinde teminat olarak kabul edilecek varlıklarınızın 5 katına kadar işlem limiti tanımlıyoruz. Bu limit endeks 30 hisseleri için 5 kat olurken, diğer şirket hisselerinde hisse bazında değişmektedir. Gün içi işlem limitine fx ve viop hesabınızda bulunan teminatlar dahil edilmemektedir. Sizin için tanımlanan gün içi işlem limitini kullanarak gerçekleştirdiğiniz alımları gün sonunda satış yaparak veya takas günü nakit borcunuzu yatırarak kullanabilirsiniz. Endeks 30 hisseleri için teminat oranlarımız %90 olup, açığa alım katsayısı da 5 olarak uygulanmaktadır. 100 TL lik endeks 30 hisseniz var ise 450 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinden açığa alım yapabilirsiniz.