Osmanlı E-Şube ve mobil uygulamamızdan online BES alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Yatırım Ürünleri

Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik döneminizde gelir açısından rahat etmeniz için bugünden düzenli birikim yaparak çeşitli fonlara yönlendirdiğiniz, devlet katkısıyla desteklenen yatırım sistemidir. Bireysel emeklilik ürünlerine başlangıçta karar vermeniz gereken unsurlar:
  • Ne kadar süreyle düzenli yatırım yapacaksınız?
  • Bireysel emeklilik ürünlerine toplam birikiminizin ne kadarını ayıracaksınız?
  • Emeklilik döneminizde hedeflediğiniz birikim tutarı nedir?

Bu soruları cevapladıktan sonra bireysel emeklilik ürünü satın aldığınızda toplam birikiminizi ve getirinizi takip etmeniz gerekmektedir. 13'ye yakın emeklilik şirketinde bulunan 264 kadar emeklilik fonu farklı portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir. Vermeniz gereken kararlar:
  • Hangi emeklilik şirketi ile çalışacaksınız?
  • Seçtiğiniz emeklilik şirketinde hangi plan ve fonları seçeceksiniz?
  • Yatırımınızı ne şekilde takip edeceksiniz?

Fiba Emeklilik ve Osmanlı Yatırım, bireysel emeklilik yatırımcıları için sözleşme ve iş akışından yatırımcıların bilgilendirilmesine kadar olan süreci kolaylaştırarak daha rahat emeklilik yatırımı yapmanız yardımcı olmaktadır.

Neden Fiba Emeklilik Osmanlı Yatırım BES?

Fiba Emeklilik altyapısı, Osmanlı Yatırım’ın yatırım danışmanlığındaki uzmanlığı ile ve Osmanlı Portföy'ün FIR fonunu içeren Osmanlı Yatırım’ın BES planını oluşturduk.
  • BES fonları piyasasını, birikiminizi ve fonlarınızın performansını Osmanlı Yatırım'ın farklı platformlarından anlık olarak takip edebilirsiniz.
  • Osmanlı Yatırım da hesabınız var ise e-şube ve mobil uygulama üzerinden hem BES fonlarını inceler hem de kendi BES yatırımınızı takip edebilirsiniz.

Fiba Emeklilik Osmanlı Portföy Emeklilik Fonu (FIR)

Plan içerisinde yer alan Osmanlı Portföy Değişken Emeklilik fonu (FIR) Türkiye’de bulunan tüm BES fonlarının (Devlet Katkı Fonları hariç) toplam varlık dağılımını takip ederek emeklilik fonlarının getirisini (Devlet Katkı Fonları hariç) performans ölçütü olarak alır. Hem tüm BES fon ortalamasına hem de enflasyona göre getirisini günlük, haftalık, aylık, yılbaşından itibaren raporlanır. Böylece tüm BES fonlarının ortalamasına ve de enflasyona göre FIR fonun performansını ölçebilirsiniz. Hangi aralıkla fon bülteni istiyorsanız otomatik gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Neden FIR?

Eğer risk grubunuz Türkiye’deki tüm emeklilik fonlarının ortalamasına yatırım yapmaya uygun ise, FIR tüm emeklilik fonlarının (Devlet Katkı Fonları hariç) portföy dağılımını takip etmesi nedeni ile kolay ve anlaşılır bir yatırım yapma fırsatı sunar. Tüm emeklilik fonlarının son 10 yıllık getirisini, enflasyon ve mevduat karşılaştırmalı olarak ve ne kadar ay eksi/artı getiri getirdiğini Yatırım Direkt’ten görebilirsiniz. FIR fonuna yatırım yapmadan önce tüm emeklilik fonlarının ortalamasının risk ve getirisinin size uygun olup olmadığına karar vermeniz yararlı olacaktır.

İyi veya kötü getirdiğini seçeceğiniz bir zaman aralıkta net olarak görmektesiniz. Dolayısı ile emeklilik fonunuzun iyi yönetilip yönetilmediğini rahatlıkla görebilmektesiniz.

Portföy dağılımı yapmanız gerekmemekte, çünkü tüm emeklilik fonların dağılımı günlük olarak, tüm emeklilik fonların dağılımına bakıp ayarlamaları yapar.

Minimum katkı payı, giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi

Fiba Emeklilik Osmanlı Yatırım Bireysel Emeklilik Planında minimum katkı payı aylık 200 TL’ dir.

Giriş aidatı bulunmamaktadır, 0-3 yıl arasında sistemden ayrılma ya da başka şirkete aktarım durumunda 350 TL çıkışa ertelenmiş giriş aidatı kesintisi yapılır.

Yönetim gider kesintisi bulunmamaktadır.

Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırdığınız her 200 TL katkı payı için devlet de sizin adınıza açılacak alt hesaba 60 TL katkı payı yatırmaktadır. Devlet katkısı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen katkı payları için yapılmaktadır. Yıllık maksimum o yıla ait asgari brüt ücret tutarının %30’u kadar devlet katkısı alabilirsiniz.

2022 Yılı Brüt Asgari Ücret Toplamı: 68.850 TL olup bir katılımcı için hesaplanacak 2022 yılı maksimum devlet katkısı tutarı: 68.850 TL * 0,30 = 20.652 TL’dir.

Fiba Emeklilik Osmanlı Yatırım BES Planında bulunan fonlar

FON KODU FON ADI FON YÖNETİCİSİ YILLIK FON İŞLETİM
GİDER KESİNTİSİ
BBH HİSSE SENEDİ GRUP EYF OSMANLI PORTFÖY 1,00%
FIR OSMANLI PORTFÖY DEĞİŞKEN EYF OSMANLI PORTFÖY 1,60%
EIH HİSSE SENEDİ EYF OYAK PORTFÖY 1.83%
EIF KAMU DIŞ BORÇ. EYF OYAK PORTFÖY 1.83%
FET LİKİT ESNEK EYF FİBA PORTFÖY 1.06%
FEN STANDART EYF FİBA PORTFÖY 1,88%
BEK BORÇLANMA ARAÇLARI FONU FİBA PORTFÖY 1,90%
EIK KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI FONU FİBA PORTFÖY 1,83%
FIM KATILIM DEĞİŞKEN FON MUKAFAT PORTFÖY 2.01%
GRA ALTIN FONU MUKAFAT PORTFÖY 1.07%
EIG KAMU İÇ BORÇLANMA ARAÇLARI FONU FİBA PORTFÖY 1.83%
EHG DEĞİŞKEN FON OYAK PORTFÖY 1,00%
FFC TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ DEĞİŞKEN EYF FIBA PORTFOY 2,20%
 Fiba Emeklilik Osmanlı Yatırım BES Planı ile ilgili daha detaylı bilgiye Yatırımdirekt üzerinden ulaşabilirsiniz.
 
BES getirilerini takip etmek için tıklayın.

Bireysel Emeklilik Fonları Getirileri için tıklayın.

BES Fon karşılaştırma için tıklayın.

EGM Birikim Hesaplama

İlgili sayfaya gitmek için tıklayın.

18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik

18 yaş altı çocuk ve gençlerimiz de dahil olmak üzere herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.
Çalışıp çalışmadığınız, hangi meslekten olduğunuz, SGK üyesi olup olmadığınız BES’e katılmanıza engel değil.