Vadeli İşlemler

  
Vadeli işlemlerde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler :
Osmanlı Yatırım'ın değişik platformlarından işlem yapabilme avantajı,
Platformlar ve Veri Dağıtım
Dayanak varlık ve vadeye göre kolay işlem ekranları,
Otomatik al sat sistemi ile grafik üzerinden otomatik vadeli emir gönderimi,
Vadeli kontratlarda kar al zarar durdur emirleri,
Değişik işlem platformlarında farklı özel emirlerin yapılabilirliği,
Özel Emirler
Portföyünüzdeki mevcut kontratlara emir göndermenizin kolay olması,
Düşük komisyon oranı,
Her zaman teminat aktarım emri verebilme,
Yarattığınız komisyon karşılığında online data izlemenizin mümkün olması ve izlediğiniz datayı internet sitesinden kolaklıkla seçmeniz, talep etmeniz ve iptal etmenizin kolay olması,
Teminat aktarım menülerinin kolaylığı,
Kontrat bazında işlem esktresi alabilme ve işlemleri inceleme olanağı,
Emir takibi ve düzeltme işlemlerinin kolay olması,
İstediğiniz kontratı kolaylıkla bulup emir gönderilmesi,
Mobil ve web bazlı çok farklı işlem platformlarının varlığı.
İncele
Vadeli İşlem Nedir?
Vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir varlığı, ileride kesinleşmiş bir vadede ve kesin bir fiyat ile alma ya da satma mecburiyeti getiren sözleşmelerdir.

Her vadeli işlem sözleşmesinde uzun ve kısa olmak üzere iki taraf vardır:
Uzun Pozisyon: Vadeli işlem sözleşmesi satın alarak uzun pozisyon alan taraf, sözleşmenin vadesi geldiğinde sözleşmeye konu teşkil eden varlığı ,sözleşmede belirtilen fiyat ve miktarda satın alma ya da nakdi uzlaşmayı sağlamakla yükümlüdür.

Kısa Pozisyon: Vadeli işlem sözleşmesi satarak kısa pozisyon alan taraf, sözleşmenin vadesi geldiğinde sözleşmeye konu teşkil eden varlığı, sözleşmede belirtilen fiyat ve miktarda satma ya da nakdi uzlaşmayı sağlamakla yükümlüdür.

Uzun pozisyon almış olan bir yatırımcı, fiyatların artması halinde kar elde ederken, kısa pozisyon almış olan bir yatırımcı fiyatların düşmesi sonucunda karlı duruma geçecektir.

Ters İşlem (Pozisyon Kapatma):
Vadeli işlem sözleşmelerinde ters işlem (pozisyon kapatma); aynı özelliklere sahip sözleşmede söz konusu sözleşmenin işlem gördüğü piyasadaki son işlem gününe kadar uzun pozisyon karşısında kısa pozisyon, kısa pozisyon karşısında ise uzun pozisyon alarak, pozisyonun sonlandırılmasıdır. Örneğin; bir sözleşmede 5 adet uzun pozisyonunuz varsa, aynı sözleşmenin aynı vadesinde 5 adet ya da daha az sözleşme satarsanız yaptığınız satım işlemi “ters işlem” veya “pozisyon kapatma” işlemidir.

Borsa’da vadeli işlemler VİOP piyasası üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşlem yapabilmek için, Türev araçlar sözleşmesi imzalayarak VIOP hesabı açmanız ve işlem yapabilmek için yeterli teminatı hesabınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Vadeli işlemlerde komisyon oranımız binde 0,395 olup her 1.000 TL lik işlem için 39,5 kuruş komisyon ödersiniz.