Vadeli İşlemler

  
Vadeli işlemlerde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler :
Osmanlı Yatırım'ın değişik platformlarından işlem yapabilme avantajı,
Platformlar ve Veri Dağıtım
Dayanak varlık ve vadeye göre kolay işlem ekranları,
Otomatik al sat sistemi ile grafik üzerinden otomatik vadeli emir gönderimi,
Vadeli kontratlarda kar al zarar durdur emirleri,
Değişik işlem platformlarında farklı özel emirlerin yapılabilirliği,
Özel Emirler
Portföyünüzdeki mevcut kontratlara emir göndermenizin kolay olması,
Düşük komisyon oranı,
Her zaman teminat aktarım emri verebilme,
Yarattığınız komisyon karşılığında online data izlemenizin mümkün olması ve izlediğiniz datayı internet sitesinden kolaklıkla seçmeniz, talep etmeniz ve iptal etmenizin kolay olması,
Teminat aktarım menülerinin kolaylığı,
Kontrat bazında işlem esktresi alabilme ve işlemleri inceleme olanağı,
Emir takibi ve düzeltme işlemlerinin kolay olması,
İstediğiniz kontratı kolaylıkla bulup emir gönderilmesi,
Mobil ve web bazlı çok farklı işlem platformlarının varlığı.
İncele

Vadeli İşlem Nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir varlığı, ileride kesinleşmiş bir vadede ve kesin bir fiyat ile alma ya da satma mecburiyeti getiren sözleşmelerdir.
Her vadeli işlem sözleşmesinde uzun ve kısa olmak üzere iki taraf vardır:

Uzun Pozisyon:
Vadeli işlem sözleşmesi satın alarak uzun pozisyon alan taraf, sözleşmenin vadesi geldiğinde sözleşmeye konu teşkil eden varlığı ,sözleşmede belirtilen fiyat ve miktarda satın alma ya da nakdi uzlaşmayı sağlamakla yükümlüdür.

Kısa Pozisyon:
Vadeli işlem sözleşmesi satarak kısa pozisyon alan taraf, sözleşmenin vadesi geldiğinde sözleşmeye konu teşkil eden varlığı, sözleşmede belirtilen fiyat ve miktarda satma ya da nakdi uzlaşmayı sağlamakla yükümlüdür.

Ters İşlem (Pozisyon Kapatma):
Vadeli işlem sözleşmelerinde ters işlem (pozisyon kapatma); aynı özelliklere sahip sözleşmede söz konusu sözleşmenin işlem gördüğü piyasadaki son işlem gününe kadar uzun pozisyon karşısında kısa pozisyon, kısa pozisyon karşısında ise uzun pozisyon alarak, pozisyonun sonlandırılmasıdır. Örneğin; bir sözleşmede 5 adet uzun pozisyonunuz varsa, aynı sözleşmenin aynı vadesinde 5 adet ya da daha az sözleşme satarsanız yaptığınız satım işlemi “ters işlem” veya “pozisyon kapatma” işlemidir.

Vadeli işlemler BIST VİOP üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşlem yapabilmek için, Türev araçlar sözleşmesi imzalayarak VIOP hesabı açmanız ve işlem yapabilmek için yeterli teminatı hesabınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Viop Kaldıraç Hesaplama

Sözleşme büyüklüğü/Başlangıç Teminatı kaldıraç oranını vermektedir.

Viop Nemalandırma

Müşterinin hesaplarında bulunan tün TL nakitler günlük olarak nemalandırılmaktadır. Nemalandırılmış tutar ertesi gün hesaba yansıtılır.

*Nemalandırma istemeyen müşterilerin dilekçe yazarak temsilcilerine bbelgebilgiye mail atmaları gerekmektedir
*15:40^dan önce viop hesabına yatırılan tutarlar nemalandırılmış olcaktır.

Kar Zarar Hesaplama

E-şube ekranlarında saatlik uzlaşı fiyatı üzerinde kar zarar hesaplanırken, ideal platformları üzerinden anlık kar ve zararı görüntüleyebilir

Endeks İçin: (Satış fiyatı- Alış fiyatı)/10*Sözleşme Adedi
Dolar/TL için: (Satış fiyatı- Alış fiyatı)*1000*Sözleşme Adedi
Pay Vadeli Kontratlar için: (Satış fiyatı- Alış fiyatı)*100*Sözleşme Adedi

Vergilendirme

VİOP’ ta pay(hisse) senetleri ve endekslerine dayalı sözleşmelerden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabidir. Pay ve Pay Endeksine dayalı sözleşmeler haricindeki sözleşmelerden elde edilen kazançlar için %10’dur. Kurumsal yatırımcıların elde ettikleri kazançların vergilendirmesi %0’dır.

MarjinCall(Teminat Tamamlama):

Bulunması gereken teminat seviyesinin altına düşen hesaplar için Takasbank tarafından yapılan çağrıya ‘teminat tamamlama çağrısı ‘ denir. Teminat tamamlama yükümlülüğü ertesi gün 14:00 ‘ kadar yerine getirmesi istenir.

Eksi Nakit Kapama (Nakit Açığı)

Nakit Türk Lirası teminat bakiyesi, gün sonundaki hesap güncelleme işlemleri sonucunda ortaya çıkan toplam yükümlülüklerini karşılamaya yetmeyen hesaplar (nakit açığı bulunan hesaplar) için Takasbank tarafından yapılan çağrıya Eksi Nakit Kapama Çağrısı denir. Eksi Nakitlerin ertesi gün saat 10:30’da kapanması istenir.

Viop Teminat Aktarımı

E-Şube ve mobil vadeli işlemler menüsü teminat aktarımı başlığı altından teminat aktarımı yapılmaktadır. VİOP'tan Cari'ye aktarım talepleriniz 15:35'e, Cari'den VİOP'a aktarım talepleriniz 17:25'e kadar bakiyeniz/portföyünüz müsait olduğu takdirde aynı gün içinde gerçekleştirilir.

T: Talepte Bekliyor
I: işleme alınmış
P: İptal edilmiş demektir. İptal nedeni ise, genelde ilgili hesap bulunamadı şeklinde görmekteyiz. Bunun nedeni ise, viop hesabını onayladıktan sonra hemen teminat aktarımı yapılmak istediğinde alıyoruz. Sözleşmeyi onayladıktan yarım saat sonra teminat aktarımını gerçekleştirebilir.
Müşteri İşlem Teminatları :

Müşterilerden talep edilecek başlangıç teminatları hesaplarında bulunan teminat tutarlarına göre aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.
0 – 300.000 TL arasında teminatı bulunan hesaplardan Takasbank tarafından talep edilen başlangıç teminatı talep edilecektir.
300.001 – 600.000 TL arasında teminatı bulunan hesaplardan Takasbank tarafından talep edilen başlangıç teminatının %10 fazlası talep edilecektir.
600.001 – 1.000.000 TL arasında teminatı bulunan hesaplardan Takasbank tarafından talep edilen başlangıç teminatının %20 fazlası talep edilecektir.
1.000.001 – 2.000.000 TL arasında teminatı bulunan hesaplardan Takasbank tarafından talep edilen başlangıç teminatının %30 fazlası talep edilecektir.
2.000.001 – 3.000.000 TL arasında TL ve üzeri teminatı bulunan hesaplardan Takasbank tarafından talep edilen başlangıç teminatının %40 fazlası talep edilecektir.
3.000.001 TL üzeri teminatı bulunan hesaplardan talep edilecek teminat oranı, şirket yönetimi ile müşteri bazında görüşülerek mutabık kalınacaktır.