Hisse Türev

VİOP piyasasında işlem yapabileceğiniz hisse ve endeks üzerine pay vadeli ve opsiyon piyasasında işlemler ile;

 • Düşük teminat ile hem alış hem satış tarafında çift yönlü işlem yapabilirsiniz,
 • Kaldıraç sayesinde düşük teminat ile yüksek hacimde işlem yapabilirsiniz,
 • Mevcut hisse ve endeks portföyünüze karşı korunma amaçlı Riskten korunma (Hedge) stratejileri oluşturabilirsiniz.


Osmanlı Yatırımda Hisse Türev İşlemlerinde yatırımcılarına bir çok avantaj sağlıyor:

 • VİOP piyasasını tüm Osmanlı platformlarından ücretsiz olarak canlı fiyatlarla izleyebilirsiniz. Bunun için Osmanlı Yatırım’daki toplam hesap bakiyenizin 25.000 TL ve üzerinde olması yeterlidir,
 • Teminat aktarımı menülerinin kolaylığı,
 • Teminat olarak nakde ilave olarak, yatırım fonu, hazine bonosu, döviz ve hisse senedi ürünlerini kullanabilirsiniz. Nakdiniz Takasbank tarafından nemalanırken diğer yatırım ürünleriniz de piyasa koşullarında değerlenmeye devam eder,
 • Düşük komisyonla işlemlerinize başlar, işlem hacminize göre komisyon iadesi alabilirsiniz. (skalalı komisyon linki)
 • Direkt VİOP hesabınıza banka hesabınızdan para aktarabilirsiniz. Böylelikle cari hesabınızda VİOP hesabına para aktararak vakit kaybı yaşamamış olursunuz.
 • Hisse senetlerinde olduğu gibi endeks ve pay kontratlarında da özel emirleri kullanarak ekran başında beklemeden alım satım stratejilerinizi programlayabilirsiniz. (Kar al, Zarar Durdur, Şartlı Emir, Takip Eden Zarar Durdurucu vb.)
 • Telefondan emir verebilme imkânı,
 • Size özel müşteri temsilcisiyle çalışma imkânı,
 • Borsadirekt araştırma ekranında Vadeli hesap makinesi kolaylıkla pozisyon hesaplayarak Marjin callve kâr zarar durumunu kolayca bulabilir, en aktif sözleşmeleri ve açık pozisyon sayılarını görüntüleyebilir, teknik analiz ekranlarına ulaşabilirsiniz.
 • Hisse Türeve özel araştırma platformları: Osmanlı web uygulamaları (Aktif Trader, Osmanlı İdeal, Osmanlı Trader) ve Matriks Trader platformlarında bulunan hisse türeve özel araştırma platformları ile özel analizler.


Hisse Vadeli Araştırma Platformu:

1

Yayılma Stratejisi: Vadeli sözleşmelerde herhangi bir vadenin içinde pozisyonu olan bir kişinin, aynı sözleşmenin farklı bir vadesinde aynı oranda ters pozisyon açma durumuna yayılma stratejisi denir.

Örneğin; F_XU0301220 sözleşmesinde 5 kontrat alım pozisyonunda bulunan birinin, F_XU0300220 sözleşmesinde 5 kontrat satış işlemi yapması.(F_XU0301220 için pozisyonu olan yatırımcının farklı vadede açacağı aynı oranda ters işlem için Takasbank ek teminat istemez.)

Yayılma stratejileri piyasa oyuncuları tarafından genellikle arbitraj amaçlı piyasa fırsat verdiğinde aynı anda primli olan vadede satım işlemi, iskontolu olan vadede alım işlemi yapılarak kullanılır. Osmanlı yatırımda bulunan hesaplarınızdan Aktif Trader kullanarak vade yayılma stratejilerine ulaşabilirsiniz.

Örnek görsel aşağıdaki gibidir.

2

Pair Trade Araştırma Platformu:

Pair Trade (ikili işlem) stratejisi: Bir hissede alım yaparken başka bir hissede ya da endekste satım yaparak alınan pozisyonu ifade eder.

Pair Trade stratejisini bir hissenin endeksle farklı yönde hareket edeceğini düşünüyorsanız, ya da iki hissenin farklı yönlerde hareket edeceğini düşünüyorsanız kullanabilirsiniz. Hisselerin BIST 30, BIST BANKA VE BIST SINAİ endekslerindeki ağırlığını, yüzde ve puan olarak görüntüleyebilir, endeksle korelasyonunu gösteren beta rakamını görüntüleyebilirsiniz.

3

Siz de hisse türev işlemlerini merak ediyor, ama teminat, risk, işlem yapma koşulları, yatırım stratejileri gibi konuları merak ediyor ve bir uzmanla görüşmek istiyorsanız Osmanlı Yatırım’da hisse türev uzmanları ile irtibata geçebilirsiniz.