Fonlarla Portföy Yönetimi nedir?
Durgunluk/ düşük faiz ortamı, yüksek enflasyon/yüksek faiz ortamı, büyüme dönemi gibi takibi ve okuması zor bu süreçte hangi fonun hangi ekonomik konjonktürde daha uygun olduğunu kestiremiyor, hangi ürünü ne zaman portföye ekleyip, ne zaman çıkartmalı soruları ile başa çıkamıyorsanız; Fonlarla Portföy Yönetimi hizmetimiz tam size göre.

Sizin yerinize piyasayı izliyor ve doğru yolda kalmanızı sağlamak için portföyünüzü otomatik olarak yeniden dengeleyerek yatırım yapma işini sizin için kolaylaştırıyoruz.

Kimler Bu Hizmetten Faydalanabilir?
 • Minimum 250.000 TL ve üzerinde bir tutar ile yatırım yapabilecek durumda;
 • Risk profilini bilen veya yatırımda varlık tercihlerini belirlemiş;
 • İlgili Portföy Yönetim sözleşmesini imzalamış kişiler bu hizmetten faydalanabilir.

Fonlarla Portföyünüzü Nasıl Yönetiyoruz?
Süreçten sorumlu fon analisti ilk olarak farklı risk toleranslarına göre varlık dağılımlarını belirler. Yani "Portföyde hisse senedi olacak mı? Olacaksa portföyün ne kadarı burada değerlendirilecek? Hisse ya da kıymetli madenler kullanılacak mı?" vb. pek çok yatırım alternatifi, piyasa beklentilerine ve fon yöneticisinin kullandığı modele bağlı olarak belirlenir.

Osmanlı Yatırım'ın profesyonel portföy yöneticileri, uygulayacağı 6 soruluk anket ile öncelikle 60 saniyede riskinizi tanımlar, risk toleransınıza uygun ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir strateji oluşturur. Değişen piyasa koşullarına göre portföyünüzü çeşitlendirir, sizi belirsizlikten korumaya yardımcı olmak için portföyünüzü düzenli olarak gözden geçirir.

Portföy dağılımı belirlendikten sonra, sorumlu fon analisti bu dağılımda kullanabileceği fonları seçer. TEFAS' a açık tüm yatırım fonları, stratejileri çerçevesinde, yönetim ücreti oranları, tahmini toplam gider oranları, portföylerinde taşıdıkları kredi riskleri gibi birçok boyutta analiz edilir.

Avantajlar
Profesyonel Yönetim: Ekstra bir takibe gerek kalmadan yatırımlar risk seviyesine göre takip edilir. Farklı varlık gruplarına yapılan yatırımların yakından takip edilmesi gerekir. Hisse senetlerinin temettü ödemeleri, rüçhan hakkı kullanımları; tahvil bonoların anapara ödemeleri, kupon ödemeleri yeniden yatırıma aktarılmalıdır. Buna karşılık yatırım fonlarına yapılan yatırımlar aktif olarak fon seviyesinde yönetilmektedir. Bu durum operasyonel verimlilik yaratmaktadır. Ayrıca portföyde bulunan varlıkların finansal durumları, kredi profilleri profesyonel portföy yöneticileri tarafından takip edilmektedir.

Zaman içerisinde gelişen piyasa şartlarına ve yatırımcının risk profili ile uyumlu varlık alokasyonu ve düzenli varlık tahsisi değişimi kararları profesyonel yöneticiler tarafından verilmektedir.

Portföy Çeşitlendirmesi: Her varlık sınıfında yatırım riskini azaltmak isteyenlere yardımcı olabilecek çeşitli yatırım enstrümanlarının seçilmesi sürecidir. TEFAS’a açık yüzlerce fonu farklı niceliksel boyutlarda sizin yerinize düzenli analiz ediyor. Sizin için fonlarla bir yatırım evreni oluşturuyoruz.

Etkin Fon Seçimi: Portföye eklenecek yatırım fonu seçiminde, Osmanlı Yatırım'ın sorumlu fon analistleri fonların yapılarını yakından incelemektedir ve yapılan değerlendirmeler sonucunda fon havuzu oluşturulmaktadır. Fon portföyü oluşturulurken fonların getiri ve riskinin yanı sıra portföy yapısı, yönetim ücreti oranı, yönetim kademesinin değerlendirilmesi, portföy & risk yönetimi süreçleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmaktadır

Döviz, Faiz, Hisse, Bono Varlık Dağılım Kolaylığı: Varlık tahsisi, finansal hedeflerinize ulaşmak için portföyünüzdeki yatırımları nasıl ağırlıklandırdığınızı ifade eder. Hangi ürün hangi oranda sepetime girmeli soruları ve getiriye odaklı duygusal karar vermenizin önüne geçiyoruz, risk toleransınızı anlayarak ağırlıkları biz belirliyoruz.

Ürünümüzün Hedefi Ve Hedef Kitlesi

TUTUCU PROFİL VE HEDEF KİTLESİ

 • Düşük oynaklığa sahip muhafazakar bir varlık dağılımı ile mevduat oranı üzerinde mutlak getiri hedeflenir. Aylık bazda negatif getiri oluşmaması hedeflenir.
 • Yatırım tutarının %80 - 90’lık kısmı ile kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyecek yatırım fonlarında, en fazla %20’ ye kadar kısmı ile orta/uzun vadede, kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonlarında değerlendirilecektir.
 • Tasarruflarını büyük ölçüde mevduat ve hazine ile özel sektörün ihraç ettiği tahvil ve bonolarda değerlendiren, ancak yatırım getirisini mevduatın üstünde tutmak isteyen yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi (BIST TLREF Endeksi) olan ve aylık olarak anapara kaybını tolere etmeyecek yatırımcılar tutucu profilde değerlendirilebilir.

TEMKİNLİ PROFİL VE HEDEF KİTLESİ

 • Dengeli bir varlık dağılımı ile düşük-orta oynaklığa sahip bir portföy dağılımı ile mevduat üzeri getiri hedeflenir.
 • Yatırım tutarının %70 - 80’lik kısmı kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyecek yatırım fonlarında değerlendirilir. Portföyün en fazla %30’a kadarlık kısmı ile orta/uzun vadede, kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonları ile yerli hisse senedi yatırım fonlarında değerlendirilecektir.
 • Makul ölçüde olmak kaydıyla, belirli ölçüde risk alabilen, daha önce az da olsa hisse senedi, altın, yapılandırılmış borçlanma araçları vb. çeşitli risk seviyelerinde yatırımlar yapmış ve yine portföyünün belirli bir oranını bu tarz enstrümanlarla oluşturabilecek potansiyele sahip yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi (BIST TLREF Endeksi + %1) olan ve aylık dönemlerde negatif getiri yaşamayı tolere edebilecek yatırımcılar temkinli profilde değerlendirilebilir.

ATAK PROFİL VE HEDEF KİTLESİ

 • Uzun vade getiri hedeflenerek yüksek getiri oynaklığına sahip bir portföy dağılımı takip edilir.
 • Yatırım tutarının %50’ye kadarlık kısmı kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonları ile yerli hisse senedi yatırım fonlarında değerlendirilir.
 • Riski seven, yüksek getiri beklentisinin gerektirdiği risk toleransına sahip yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi (BIST TLREF Endeksi + %3) olan ve uzun süreli anapara kaybı yaşamayı tolere edebilecek yatırımcılar atak profilde değerlendirilebilir.
Fonlarla Portföy Yönetimi
Osmanlı Yatırım’ın avantajlı dünyası sizi bekliyor!
Görüntülü Hesap Aç
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu