1. MKK (MERKEZİ KAYIT KURULUŞU) VE TAKASBANK'TA SAKLAMA, İZLEME GÜVENCESİ

Hisse senedi, yatırım fonu ve borçlanma araçlarının saklaması yatırım kuruluşları altındaki müşteri adına açılmış hesaplarda MKK’da, Forex, vadeli ve opsiyon işlemlerinin teminat ve pozisyonları yatırım kuruluşları altındaki müşteri adına açılmış hesaplarda Takasbank’ta gerçekleştirilmektedir.

Yatırımcılar, MKK tarafından üretilen sicil numaraları ve şifreleri veya e-devlet bilgilerini kullanarak e-YÖNET portalına üye olabilir ve MKK nezdinde saklanan tüm menkul kıymet bilgilerine yatırım kuruluşu detayında ulaşabilirler. Yatırımcılar 444 0 655 AloMKK Çağrı Merkezi üzerinden de MKK’da saklanan portföy ve bakiye bilgilerine erişebilirler. Bankaların internet şubeleri üzerinden e-devlete giriş yapmak da mümkündür.

Yatırımcılar e-YÖNET portalına üye olarak e-CAS sistemine de otomatik olarak üye olmuş olurlar. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra hesaplarına ilişkin bilgileri e-posta ya da SMS yolu ile öğrenebilir ve bu bilgilere ilişkin döküm alabilirler. Yatırımcıların e-YÖNET portalına üye olmaları için www.mkk.com.tr adresine giriş yaparak işlem adımlarının tamamlanması gerekmektedir.

Kaldıraçlı alım satım ve VİOP teminat ve pozisyon bilgilerine ise Takasbank veya e-devlet üzerinden şifreleri ile ulaşabilir, e-posta bilgilendirme hizmetinden faydalanabilirler. Bu takip işlemi için www.takasbank.com.tr sitesi, takas web giriş bölümünden yatırımcı girişi sayfasından TCKN/Takasbank şifresi veya e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir.


2. SERMAYE PİYASASI KANUNUNCA 1.143.379 TL SINIRI GÜVENCESİ

Sermaye Piyasalarının 2012 yılında değişen kanununun 82- 86. Maddelerinde belirtildiği üzere belirli şartlar yerine geldiği takdirde yükümlülüklerini yerine getiremeyen yatırım kuruluşlarının müşterileri tazmin kapsamına alınmıştır. Her bir yatırımcı için bu tutar 2024 yılında 1.143.379 TL olarak belirlenmiş olup her yıl ilan edilen yeniden değerleme katsayısı oranında arttırılmaktadır. Bu tazmin ödemesinin yapılabilmesi için;

Yatırım kuruluşunun finansal piyasa faaliyetlerinden kaynaklanan nakit ödeme ya da sermaye piyasası araçlarını teslim yükümlülüğü yerine getirememesi gerekmektedir.

Ödeme kapsamına, pay gösteren senetler, repo, tahvil ve bono teslimat, nakit ödemeler ve yatırım fonları girer. Bunun dışında yatırım danışmanlığı ya da katılım fonu ve mevduat nedeniyle oluşan zararlar bu tazmin kapsamına dahil değildir.
Piyasa hareketlerinden oluşan zararlar için böyle bir tazmin zorunluluğu yoktur.

3. HALKA AÇIK ŞİRKET

Osmanlı Yatırım payları 2012 yılı şubat ayından beri Borsa İstanbul Gelişen İşletmeler Pazarında işlem görmektedir. Hem halka açık hem de finansal piyasa kurallarına tabi olan bir şirket olmasından dolayı Osmanlı Yatırım bağımsız denetim şirketi tarafından denetlenmektedir. Ayrıca SPK mevzuatına tabii olduğundan yine SPK denetim mekanizması içerisindedir. Yatırımcılarına karşı sorumluluk ilkesini benimseyen Osmanlı Yatırım şirket ile ilgili her türlü bilgi, rapor ve haberini kendi internet sitesi ve KAP’tan duyurmaktadır.

4. BANKALARDA SAKLAMA HİZMETİ

Osmanlı Yatırım Takasbank saklamasının yanında müşterilerine Denizbank’ta da saklama hizmeti sunmaktadır. Müşteri adına saklama bankasında bir hesap açılmak suretiyle verilen bu hizmette tüm işlemler Osmanlı Yatırım üzerinden yapılmakta, para çıkışları ve bakiyenin saklanma hizmeti ise banka tarafından verilmektedir. Ayrıca müşteriye banka tarafından verilen hesap numarası ve şifre ile yatırımcı hesaplarını takip edebilir. Bankalardaki saklama hizmeti sadece yatırım danışmanlığı, varlık yönetimi müşterilerinden en az 1 Milyon Türk lirası ve üzeri varlığı olan müşterilerimiz içindir.

5. SMS BİLGİLENDİRME

Osmanlı Yatırım’da hesabınızda oluşan her türlü nakit ve menkul kıymet hareketi cep telefonunuza SMS ile bildirilmektedir.

Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu