Fonlarla Portföy Yönetimi

Siz de hangi yatırım enstrümanına ne zaman yatırım yapmalıyım? Hangi ürünü ne zaman portföyüme ekleyip, ne zaman çıkartmalıyım diye düşünmekten yoruldunuz mu? Şayet bu soruya cevabınız evet ise Fonlarla Portföy Yönetimi hizmetimiz tam size göre.

Ürün Nasıl Yönetilir?
Süreçten sorumlu fon analisti ilk olarak farklı risk toleranslarına göre varlık dağılımlarını belirler. Yani portföyde hisse senedi olacak mı? Olacaksa portföyün ne kadarı burada değerlendirilecek? Altın ya da kıymetli madenler kullanılacak mı vb. pek çok yatırım alternatifi, piyasa beklentilerine ve fon yöneticisinin kullandığı modele bağlı olarak belirlenir. Portföy dağılımı belirlendikten sonra, sorumlu fon analisti bu dağılımda kullanabileceği fonları seçer. TEFAS' a açık tüm yatırım fonları, stratejileri çerçevesinde, yönetim ücreti oranları, tahmini toplam gider oranları, portföylerinde taşıdıkları kredi riskleri gibi birçok boyutta niceliksel yöntemlerle analiz edilir. Bu niceliksel analizlerin yanı sıra, yatırım yapılmaya aday fonların portföy yönetim şirketleri ile fon yöneticilerinin yönetim tarz ve risk yönetim süreçleri niteliksel ve objektif bir perspektifle analiz edilerek, yatırım evrenini oluşturacak fonlar belirlenir.

Piyasada yaşanan gelişmelere ve piyasa beklentilerine bağlı olarak, varlık dağılımı sorumlu fon analisti tarafından dönemler itibariyle güncellenir.

Risk profilini belirleyecek testi çözüp, Portföy Yönetim Sözleşmesi'ni imzalayarak bu hesabı açan her yatırımcımıza sadece arkasına yaslanıp birikimlerinin durumunu takip etmek kalır.

Avantajları
Profesyonel Yönetim: Ekstra bir takibe gerek kalmadan yatırımlar risk seviyesine göre takip edilir. Hisse senetlerine veya tahvil bonolara yapılan yatırımların yakından takip edilmesi gerekir. Hisse senetlerinin temettü ödemeleri, rüçhan hakkı kullanımları; tahvil bonoların anapara ödemeleri, kupon ödemeleri yeniden yatırıma aktarılmalıdır. Buna karşılık yatırım fonlarına yapılan yatırımlar aktif olarak fon seviyesinde yönetilmektedir. Bu durum operasyonel verimlilik yaratmaktadır. Ayrıca portföyde bulunan varlıkların finansal durumları, kredi profilleri profesyonel portföy yöneticileri tarafından takip edilmektedir.

Zaman içerisinde gelişen piyasa şartlarına ve yatırımcının risk profili ile uyumlu varlık alokasyonu ve düzenli varlık tahsisi değişimi kararları profesyonel yöneticiler tarafından verilmektedir.

Çeşitlendirme: Yapıları gereği fonlar çeşitlendirilmiş bir portföy yapısına sahiptir. Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmaları sebebiyle yatırım fonlarına yapılan yatırımlar, aynı büyüklükte varlığa yapılan yatırıma göre daha düşük piyasa riski, likidite riski ve yoğunlaşma riski taşımaktadır.

Etkin Fon Seçimi: Yatırım yapılacak yatırım fonu seçiminde, yatırım fonlarının yöneticileri, fonların yapıları ve yakından incelenmektedir ve yapılan değerlendirmeler sonucunda yatırım yapılabilecek fon havuzu oluşturulmaktadır. Yatırım fonu evreni oluşturulurken fonların getiri ve riskinin yanı sıra portföy yapısı, yönetim ücreti oranı, yönetim kademesinin değerlendirilmesi, portföy & risk yönetimi süreçleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmaktadır.

Vergi Avantajı: Yatırım fonlarına yapılan yatırımlar vergi avantajına sahiptir. Yatırımların vergi yönetimi fon seviyesinde yapılmaktadır.

Kimler bu hizmeti alabilir?

 • Minimum 250 bin TL ve üzerinde bir tutar ile yatırım yapabilecek durumda;
 • Risk Profil Anketlerindeki statüye uygun profillerden birine sahip;
 • İlgili Portföy Yönetim sözleşmesini imzalamış kişiler bu hizmetten faydalanabilir.

Ürünümüzün Hedefi Ve Hedef Kitlesi

TUTUCU PROFİL:

 • Düşük oynaklığa sahip muhafazakar bir varlık dağılımı ile mevduat oranı üzerinde mutlak getiri hedeflenir. Aylık bazda negatif getiri oluşmaması hedeflenir.
 • Yatırım tutarının %80 - 90’lık kısmı ile kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyecek yatırım fonlarında, en fazla %20’ ye kadar kısmı ile orta/uzun vadede, kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonları ile yerli hisse senedi yatırım fonlarında değerlendirilecektir.

Hangi Yatırımcılar İçin Uygundur?

 • Tasarruflarını büyük ölçüde mevduat ve hazine ile özel sektörün ihraç ettiği tahvil ve bonolarda değerlendiren, ancak yatırım getirisini mevduatın üstünde tutmak isteyen yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi (BIST TLREF Endeksi) olan ve aylık olarak anapara kaybını tolere etmeyecek yatırımcılar Tutucu profilde değerlendirilebilir.

TEMKİNLİ PROFİL

 • Dengeli bir varlık dağılımı ile düşük-orta oynaklığa sahip bir portföy dağılımı ile mevduat üzeri getiri hedeflenir.
 • Yatırım tutarının %70 - 80’lik kısmı kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyecek yatırım fonlarında değerlendirilir. Portföyün en fazla %30’ a kadar kısmı ile orta/uzun vadede, kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonları ile yerli hisse senedi yatırım fonlarında değerlendirilecektir.

Hangi Yatırımcılar İçin Uygundur?

 • Makul ölçüde olmak kaydıyla, belirli ölçüde risk alabilen, daha önce az da olsa hisse senedi, altın, yapılandırılmış borçlanma araçları vb. çeşitli risk seviyelerinde yatırımlar yapmış ve yine portföyünün belirli bir oranını bu tarz enstrümanlarla oluşturabilecek potansiyele sahip yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi (BIST TLREF Endeksi + %1) olan ve aylık dönemlerde negatif getiri yaşamayı tolere edebilecek yatırımcılar Tutucu profilde değerlendirilebilir.

  ATAK PROFİL
 • Uzun vade getiri hedeflenerek yüksek getiri oynaklığına sahip bir portföy dağılımı takip edilir.
 • Yatırım tutarının %50’ye kadarlık kısmı kıymetli maden yatırım fonları, yabancı hisse yatırım fonları, yabancı borçlanma araçları yatırım fonları ile yerli hisse senedi yatırım fonlarında değerlendirilir.

Hangi Yatırımcılar İçin Uygundur?

 • Riski seven, yüksek getiri beklentisinin gerektirdiği risk toleransına sahip yatırımcılar için uygundur.
 • Yıllık getiri beklentisi BIST TLREF Endeksi + %3 olan ve uzun süreli anapara kaybı yaşamayı tolere edebilecek yatırımcılar Tutucu profilde değerlendirilebilir.
Fonlarla Portföy Yönetimi
Osmanlı Yatırım’ın avantajlı dünyası sizi bekliyor!
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu