Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında Doğru Stratejiyi Belirlemek Osmanlı Yatırım'da Çok Kolay!

Osmanlı Yatırım’ın, VİOP’ta pay vadeli kontratlarda işlem yapmak isteyen yatırımcılarına yönelik olarak geliştirdiği Hisse Vadeli Araştırma platformu ile hem analiz yapabilir hem de alım satım stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Hisse Vadeli Araştırma Platformu; sözleşme bazında alım satım ve vade yayılma stratejisi olarak iki bölümden oluşmaktadır.

Alım-Satım bazında analiz yaparken platformda, hisse vadelilerin piyasa fiyatlarını teorik fiyatları ile karşılaştırarak vadeli kontratların piyasada ucuz mu pahalı mı işlem gördüğünü görebilirsiniz. Eğer vadeli kontratın piyasa fiyatı teorik fiyatına göre ucuz ise bu bir alım fırsatı, pahalı ise bu bir satım fırsatı değerlendirilebilir. Buradaki varsayım piyasa fiyatlarının teorik fiyatlara ulaşması gerektiğidir. Böylelikle amaç piyasa fiyatlarındaki dalgalanmalardan kâr elde etmektir. Hesaplamalar yapılırken faiz ve ödünç komisyonları ile temettü ödemelerinden kaynaklanan fiyat değişimleri dikkate alınmıştır.

Hisse Vadeli Platformunda tahmini olarak ödünç alma ve verme ücretlerini belirtilmiştir ancak siz bu ücretleri değiştirip kendi hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Hesaplamalarda faiz olarak TL Libor kullanılmıştır. Satış önerileri yapılırken piyasada alışta bulunan emrin fiyatı, alış önerisi yapılırken satış kademesindeki bulunan emrin fiyatı kullanılmıştır.

Yine aynı platforma vadeler arası fiyat farklılıklarını değerlendirerek alım satım ile kar fırsatı veren vade yayılma stratejilerini görüntüleyebilirsiniz. Aynı hissede kısa ve uzun pozisyon sahibi olunması nedeni ile hisse riski taşınmamaktadır.

Osmanlı Yatırım seçmeniz için nedenler
Hisse Vadeli'nin Avantajları:
  • Hisse vadeli kontratların teorik fiyatlarını görebilirsiniz.
  • Temettü ödemesi olan şirketlerin temettü ödeme tarihlerini görebilirsiniz.
  • Faiz ve ödünç ücretini değiştirerek, kendi tercihlerinizi koyarak kolay bir şekilde teorik fiyatları tekrar hesaplatabilirsiniz.
  • Teorik fiyatlara göre ucuz ve pahalı olan hisseleri çok kolay ve hızlı bir şekilde görebilirsiniz.
  • İki değişik vade arasında teorik fiyat ile piyasa fiyatı arasında farktan dolayı işlem önerilerini analiz edebilirsiniz.
Hisse Vadeli
Osmanlı Yatırım’ın avantajlı dünyası sizi bekliyor!


Hisse Vadeli ekranına nereden ulaşabilirim?
Osmanlı Yatırım’ın masaüstü ve web bazlı işlem platformlarından ulaşabilirsiniz.
Hisse Vadeli ekranı ücretli midir?
Hisse Vadeli araştırma ekranı ücretsizdir.
Hisse Vadeli ekranından hangi bilgi ve analizlere ulaşabilirim?
Hisse vadeli kontratların teorik fiyatları, temettü ödemesi olan şirketlerin temettü ödeme tarihleri, faiz ve ödünç ücreti kısmının değiştirilerek yatırımcının kendi verileri ile teorik fiyatı yeniden hesaplatabilmesi, teorik fiyatlara göre ucuz ve pahalı olan hisse vadeli sözleşme önerileri, ki değişik vade arasında teorik fiyat ile piyasa fiyatı arasında farktan dolayı işlem önerileri bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Vadeler arası yayılma stratejisi nedir?
Alış işlemi yapılan sözleşmenin çeşitli vadelerinde satış pozisyonu açmak vadeler arası yayılma strateji olarak adlandırılır.
Vadeli işlem sözleşmelerinde Teorik Fiyat nedir?
Vadeli işlem sözleşmelerinin (futures) gelecekte olması gereken fiyatıdır.
Görüntülü Hesap Aç
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu