Kredi Açığa Alım Satım İşlemleri

Kredili İşlemler:

Kredili pozisyon açmak istiyorsanız e-şube üzerinden ''Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme Çerçeve Sözleşmesi’ni’’ onayladıktan sonra kredi limitinizi ve gün içi işlem limitinizi tanımlayabilirsiniz.

Kredi limitiniz oluşturulurken nakit ve menkul kıymetleriniz teminat olarak kabul edilir. Bu teminat oranları BİST30 hisseleri için yüksek olurken diğer hisselerde farklılık gösterir.
E-şube üzerinden hangi hissenin krediye konu olduğunu ve teminat katsayısını öğrenebilirsiniz.

Açığa Satış İşlemleri

Açığa satış işlemlerine başlamak için E-şube üzerinden ''Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme Çerçeve Sözleşmesi'ni’’ onayladıktan sonra açığa satış limitinizi belirleyerek işlemlere başlayabilirsiniz. BİST100 endeksine dahil olup kurumun uygun gördüğü hisse senetlerinde açığa satış işlemlerinizi gerçekleştirerek düşen piyasada da fiyat hareketlerinden faydalanabilirsiniz. İşlem platformları üzerinden Açığa Satış Tuşu ile açığa satış işlemi yaparak gün sonunda alış işlemi ile pozisyonu kapatabilirsiniz.

Gün sonunda açığa alış işlemi ile pozisyonu kapatmayan müşterilerden işlem komisyonu+BSMV,Takasbank komisyonu +BMV ve Osmanlı Menkul için 100 TL ödünç işlem ücreti alınmaktadır.

*Öz kaynak oranı, SPK’ nın Seri V No :65 sayılı tebliğinde belirtilen formüle göre hesaplanmaktadır. Kredinin ilk verildiği tarihte öz kaynak oranının %50, takip eden dönemde ise %35'in altına inmemesi gerekmektedir. Bu oranın altına inilmesi durumunda müşteriye çağrıda bulunularak, öz kaynak oranı %50 olacak şekilde ilave teminat yatırması veya kredi pozisyonunu azaltması talep edilir.

*Kredi komitesi, gerekli gördüğü zamanlarda teminat oranı değişikliğine gidebilir.

Görüntülü Hesap Aç
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu