Osmanlı özel emirleri ile her zaman bir adım önde olun.

Emir türleri:

1- Kâr Al/Zarar Durdur Emri
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube ve AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

İsterseniz hisse/vadeli sözleşmede yeni bir alım yaparken, isterseniz portföyünüzde bulunan bir hisse/ vadeli sözleşmeler için kâr al /zarar durdur seviyesi belirleyerek emir girişi yapabilirsiniz.

Hisse/vadeli sözleşme alım yaparken giriş yapmak için altta gösterilen ekranda yeni hisse/vadeli sözleşme seçeneğini, portföyünüzde bulunan hisse/vadeli sözleşmelerde emir vermek için ise diğer seçeneği kullanmalısınız.

Emir girerken belirttiğiniz fiyat seviyesinden piyasada işlem geçtiğinde emriniz tetiklenir ve piyasa fiyatıyla gerçekleşmek üzere borsaya iletilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus belirttiğiniz fiyat seviyelerinin tetiklenme seviyeleri olduğudur.
2- Hareketli Zarar Durdur (İz Süren Stop) Emri
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube, AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Hareketli zarar durdur emirlerinde fiyatın yükselmesi durumunda zarar durdur seviyesi aktif fiyata göre sürekli olarak yeniden hesaplanır. Fiyatın düştüğü durumlarda zarar durdur seviyesi başlangıçta belirlenen fiyat olacak şekilde sabit kalır.

Kar al/zarar durdur seviyelerini fiyat adımı ve oran ile belirleyebilirsiniz. Fiyat adımı ile emir girdiğinizde aktif fiyat-fiyat adımı kadar zarar durdur seviyesi belirlenir (aktif fiyat: emir girdiğiniz andaki piyasa fiyatıdır). Oran ile emir girdiğinizde aktif fiyat+-aktif fiyat*girilen oran/100 formülü ile kâr al zarar durdur seviyeleri hesaplanır.
3- Süreli Emir
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube, AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Süreli emir ile tavan taban fiyat kısıtlaması olmadan istediğiniz fiyat seviyesi için 30 güne kadar geçerli emir girişi yapabilirsiniz. Girilen emir belirlediğiniz süre boyunca gerçekleşene kadar her gün aktif olur ve fiyat marj dahilinde (tavan taban fiyat aralığında) olduğunda piyasaya iletilir. Süreli emirler limit emir olarak girilir.
4- Parçalı Emir
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube, AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Alış ya da satış yapmak istiyorsunuz ancak hisse fiyatındaki gün içi hareketlilikten etkilenmek istemiyorsanız parçalı emir ile emirlerinizi eşit zaman aralıklarında göndererek piyasada gerçekleşen ilgili dönemdeki fiyat ortalamasına yakın bir fiyattan işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde belirlediğiniz zaman aralığında parçalar halinde alım veya satım yapabilir dolayısıyla piyasa ortalamasına yakın bir fiyattan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belirlediğiniz toplam adet, zaman aralığına bölünerek otomatik olarak piyasa fiyatlı emir olarak gönderilir.

Parçalı emirler sadece günlük olarak girilebilmektedir. Dilerseniz valörlü (ileri tarihli) emir girişi de yapabilirsiniz.
5- Şartlı Emir
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube, AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Şartlı emir ile emir gönderimini belirlediğiniz bir şarta bağlarsınız. Belirlediğiniz şart gerçekleştiğinde emriniz borsaya iletilir.

 • Şarta Bağlı Emir İptali
Bulunduğu İşlem Platformu: AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Şarta bağlı Emir iptali, şarta bağlı emirlerin başka bir uygulamasıdır. Bu emir çeşidi ile emirlerinizin iptalini belirli bir şartın gerçekleşme durumunda bağlayabilirsiniz. Tanımladığınız şartın gerçekleşmesi durumunda seçtiğiniz pasifte bekleyen normal ya da zincir emirlerinizi sistem otomatik olarak iptal edecektir. Şarta bağlı emir iptalini BIST ve VİOP emirleriniz için kullanabilirsiniz.
6- Biri Diğerini İptal Eden Emir
Bulunduğu İşlem Platformu: E-Şube ve AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Biri diğerini iptal eden emir, birbirine bağlı iki emirden oluşur. Her iki emir de aynı anda Borsa’ya gönderilir. Emirler arasında öncelik yoktur. Emirlerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, diğeri sistem tarafından iptal edilir.
7- Zincir Emir
Bulunduğu İşlem Platformu: AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Zincir emir, emirleriniz arasında ilişki kurmanızı sağlar. Borsaya gönderdiğiniz ana emirlerinizin gerçekleşmesi durumunda, bağlı zincir emirleriniz otomatik olarak borsaya iletilir. Ana emirleriniz gerçekleşmeden ona bağlı emirleriniz borsaya iletilmez.

 • Zincire Bağlı Emir İptali
Bulunduğu İşlem Platformları: AktifTrader Web/Mobil Özel Emirler Menüsü

Borsada bekleyen emirlerinizden seçtikleriniz, belirttiğiniz ana emirin gerçekleşmesi durumunda otomatik olarak iptal edilecektir. Bu emir türünü BIST ve VİOP’ta bekleyen emirlerinizin iptali için kullanabilirsiniz.
8- Vadeli Strateji Emri
Vadeli strateji emri ile Dolar/TL, endeks ve Altın/Dolar sözleşmelerinde iki vade arasında yayılma emir verebilirsiniz. Tek emir girişi ile seçilen dayanak varlığa ait kontratta yakın vade al uzun vade sat ya da uzun vade al yakın vade satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hedef fiyat farkı alanına hedeflediğiniz spread (fiyat farkı) değerini girerek emir gönderebilirsiniz. Spread aralığı borsa tarafından belirlenen limitler dahilinde olmalıdır. Bu limitler işlem yapılan sözleşmelerin önceki gün uzlaşma fiyatı baz alınarak BİST Yönetimi tarafından hesaplanır ve hesaplanan limit dışında kalan işlemler BİST tarafından reddedilir.

Toplu Emir Gönderimi

E-şube hisse sekmesi toplu emir menüsünden hisseler için toplu emir gönderimi yapabilirsiniz. Bu menü birden fazla alış ya da satış emri göndermek istediğinizde hızlı ve pratik bir şekilde emir girişi yapmanıza imkân verir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Temettü ödemesi, bedelli veya bedelsiz sermaye artırımlarından dolayı meydana gelebilecek ani fiyat değişimlerinden etkilenmemeniz için vermiş olduğunuz özel emirler, sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Eğer o gün ilgili hissenin temettü ödemesi varsa emriniz iptal edilecektir.

 • Portföyünüzde stoğunuz yetersiz ise ya da pasifteki emirleriniz düşüldüğünde stoğunuz yetersiz ise emriniz gerçekleşmeyecektir.
 • Kâr al zarar durdur emirleri piyasa fiyatlı gönderilir. Belirlediğiniz seviye tetiklenme fiyatıdır. İşlemin gerçekleşeceği fiyat değildir. İşlem bu fiyattan gerçekleşebilir ya da gerçekleşmeyebilir.
 • Kâr al zarar durdur emrini stoktan girmediyseniz hisse alım işleminiz gerçekleşmeden kâr al zarar durdur seviyeleri görülse bile satış işleminiz gerçekleşmeyecektir.
 • Geçerlilik süresi 1 günden fazla olacak şekilde iletilen emirler PKP seçilmediği takdirde kalanı iptal et şeklinde çalışır. Kısmen gerçekleşme durumunda gerçekleşmeyen kısım iptal olur. PKP ise günlük olarak çalışır. PKP emir kısmen gerçekleşmiş ise kalan kısım o gün için pasife yazılır. Ertesi gün tekrar emir gönderilmez.

Emir Türleri ve Kullanımı:

Osmanlı Yatırım'ı seçmeniz için nedenler
Osmanlı Yatırım’da Avantajları:
 • Özel Emirlerinizi 30 gün geçerli olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Özel emirlerinizi web ve mobil uygulamalarından verebilirsiniz.
 • Osmanlı Yatırım her yatırım stratejisine göre emir tiplerini yatırımcıya sunar.
 • E-şube, AktifTrader platformlarında yer alan özel emirlerin kullanımı ücretsizdir.
 • Fiyat ve oran adımı ile emir verebilirsiniz.
Özel Emirler
Osmanlı Yatırım’ın avantajlı dünyası sizi bekliyor!Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu