Osmanlı Yatırım özel emirleri ile her zaman bir adım önde olun.

Osmanlı Yatırım, her yatırım stratejisine göre uygun emir tiplerini yatırımcıya sunar.

Osmanlı Yatırım’da Avantajları:
  • Özel Emirlerinizi 30 gün geçerli olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
  • Özel emirlerinizi web ve mobil uygulamalarından verebilirsiniz.
  • E-şube, AktifTrader platformlarında yer alan özel emirlerin kullanımı ücretsizdir.
  • Fiyat ve oran adımı ile emir verebilirsiniz..

ÖZEL EMİR TÜRLERİ

1- Kâr Al/Zarar Durdur Emri

İster hisse senedi ya da vadeli işlem sözleşmelerinde yeni alım yaparken, isterseniz de portföyünüzde bulunan bir hisse ya da vadeli işlem sözleşmelerine emir girişi yaparken kâr al /zarar durdur seviyesi belirleyerek kolayca emir iletebilirsiniz.

Kâr al /zarar durdur emrinizi 30 gün geçerli olacak şekilde özel emir sistemine iletebilirsiniz. Özel emirler, girilen fiyat aktif olduğu anda piyasa emri ile borsaya iletilmektedir. Böylelikle vermiş olduğunuz özel emirler fiyat kademelerinde görünmemektedir.

Emir girerken belirttiğiniz fiyat seviyesinden piyasada işlem geçtiğinde emriniz tetiklenir ve piyasa fiyatıyla gerçekleşmek üzere borsaya iletilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus belirttiğiniz fiyat seviyelerinin tetiklenme seviyeleri olduğudur.

2- Hareketli Zarar Durdur (İz Süren Stop) Emri

Hareketli zarar durdur emirlerinde fiyatın yükselmesi durumunda zarar durdur seviyesi aktif fiyata göre sürekli olarak yeniden hesaplanır. Hisse fiyatının yükselmesi durumunda belirlenen takip mesafesi kadar yukarı yönde takip eder. Fiyatın geri çekilmesi durumunda zarar durdur seviyesi gerilemez ve belirlenen marj seviyesinde kalır.

Kar al- Zarar durdur seviyelerini fiyat adımı veya oran ile belirleyebilirsiniz. Fiyat adımı ile emir girdiğinizde aktif fiyat- fiyat adımı kadar zarar durdur seviyesi belirlenir. (Aktif fiyat: emir girildiği andaki piyasa fiyatıdır).

3- Süreli Emir

Süreli emir ile tavan taban fiyat kısıtlaması olmadan istediğiniz fiyat seviyesi için 30 güne kadar geçerli emir girişi yapabilirsiniz.

Girilen emir belirlediğiniz süre boyunca gerçekleşene kadar her gün aktif olur ve fiyat marjı dahilinde (tavan – taban fiyat aralığında) piyasaya iletilir. Süreli emirler limit emir olarak girilir. Özel emirler menüsü üzerinden hisse ve vadeli sözleşmeler için süreli emir gönderebilirsiniz.

4- Parçalı Emir

Alış ya da satış yapmak istiyorsunuz ancak hisse fiyatındaki gün içi hareketlilikten etkilenmek istemiyorsanız parçalı emir ile emirlerinizi eşit zamanlı aralıklarla göndererek piyasada gerçekleşen ilgili dönemdeki fiyat ortalamasına yakın bir fiyattan işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Gün içinde belirlediğiniz zaman aralığında parçalar halinde alım veya satım yapabilir dolayısıyla piyasa ortalamasına yakın bir fiyattan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belirlediğiniz toplam adet, zaman aralığına bölünerek otomatik olarak piyasa fiyatlı olarak gönderilir.

Parçalı emirler sadece günlük olarak girilebilmektedir. Dilerseniz valörlü (ileri tarihli) emir girişi de yapabilirsiniz. Zaman dilimi hesaplanırken seansın açık olduğu zamanlar dikkate alınmaktadır. En fazla 20 parça emir girilebilmektedir.

5- Şartlı Emir

Şartlı emir ile emir gönderimini belirlediğiniz bir şarta bağlarsınız. Belirlediğiniz şart gerçekleştiğinde emriniz borsaya iletilir.

6- Biri Diğerini İptal Eden Emir

Biri diğerini iptal eden emir, birbirine bağlı iki emirden oluşur. Her iki emir de aynı anda Borsa’ya gönderilir. Emirler arasında öncelik yoktur. Emirlerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda, diğeri sistem tarafından iptal edilir.

7- Zincir Emir

Zincir emir, emirleriniz arasında ilişki kurmanızı sağlar. Borsaya gönderdiğiniz ana emirlerinizin gerçekleşmesi durumunda, bağlı zincir emirleriniz otomatik olarak borsaya iletilir. Ana emirleriniz gerçekleşmeden ona bağlı emirleriniz borsaya iletilmez.

8- Vadeli Strateji Emri

Vadeli strateji emri ile dolar/TL, endeks ve altın/dolar sözleşmelerinde iki vade arasında yayılma emri verebilirsiniz. Tek emir girişi ile seçilen dayanak varlığa ait kontratta yakın vade al uzun vade sat ya da uzun vade al yakın vade sat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hedef fiyat farkı alanına hedeflediğiniz spread (fiyat farkı) değerini girerek emir gönderebilirsiniz. Bu emir türü ile vade sonunda pozisyon taşıma(roll) işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Özel Emir Türleri Piyasa Platform
Hisse Varant Fx Hisse Vadeli Döviz Vadeli E-Şube Osmanlı Mobil Aktif Trader Web Aktif Trader Mobil Osmanlı Fx
Kar Al Zarar Durdur    X X  X  X  X
Hareketli Zarar Durdur     X  X X  X  X  
Süreli Emir      X X  X  X  
Parçalı Emir X      X  X   X   
Şartlı Emir      X    X   X   
Biri Diğerini İptal Eden Emir     X  X    X  X X  
Zincir Emir     X  X   X  X   
Vadeli Strateji Emri            X  X   X   
Sapmaya İzin Verme Emri                 X
Buy Limit-Stop/ Sell Limit-Stop     X            


Özel Emirler
Osmanlı Yatırım’ın avantajlı dünyası sizi bekliyor!


Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Temettü ödemesi, bedelli veya bedelsiz sermaye artırımlarından dolayı meydana gelebilecek ani fiyat değişimlerinden etkilenmemeniz için vermiş olduğunuz özel emirler, sistem tarafından otomatik olarak iptal edilir.

Eğer o gün ilgili hissenin temettü ödemesi varsa emriniz iptal edilecektir.

  • Portföyünüzde stoğunuz yetersiz ise ya da pasifteki emirleriniz düşüldüğünde stoğunuz yetersiz ise emriniz gerçekleşmeyecektir.
  • Kâr al zarar durdur emirleri piyasa fiyatlı gönderilir. Belirlediğiniz seviye tetiklenme fiyatıdır. İşlemin gerçekleşeceği fiyat değildir. İşlem bu fiyattan gerçekleşebilir ya da gerçekleşmeyebilir.
  • Kâr al zarar durdur emrini stoktan girmediyseniz hisse alım işleminiz gerçekleşmeden kâr al zarar durdur seviyeleri görülse bile satış işleminiz gerçekleşmeyecektir.
  • Geçerlilik süresi 1 günden fazla olacak şekilde iletilen emirler PKP seçilmediği takdirde kalanı iptal et şeklinde çalışır. Kısmen gerçekleşme durumunda gerçekleşmeyen kısım iptal olur. PKP ise günlük olarak çalışır. PKP emir kısmen gerçekleşmiş ise kalan kısım o gün için pasife yazılır. Ertesi gün tekrar emir gönderilmez.
Özel emirleri ücretsiz kullanabilir miyim?
Özel emirlerimizi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz
Özel emirleri hangi platformlarda kullanabilirim?
Özel emirlerimizi Aktiftrader WEB/ Aktiftrader Mobil/ Osmanlı Mobil/ E-Şube platformlarımız üzerinden kullanabilirsiniz.
Özel emir kullanırken alt limit var mıdır?
Özel emir alt limiti 20.000 TL’dir. 20.000 TL üzerinde özel emir girişi yapabilirsiniz.
Özel emirleri hangi piyasalarda kullanabilirim?
Özel emirlerimizi Hisse Senedi ve Vadeli Piyasalarda kullanabilirsiniz.
Özel emirleri tüm hisse senetlerinde kullanabilir miyim?
Özel emirler; Alt Pazar, Yakın izleme Pazarı, Piyasa Öncesi İşlem Platformu ve VBTS kapsamında brüt takas cezası uygulanan hisse senetlerinde kullanılmamaktadır.
Görüntülü Hesap Aç
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu