1 Nisan 2023 Cumartesi gününden itibaren tüm platformlarımıza kolayca erişebilmeniz için takip etmeniz gereken adımlar Osmanlı Şifre Uygulamaları:

İKİ AŞAMALI KİMLİK DOĞRULAMA ve OTURUM KONTROLÜ SİSTEMİNE GEÇİŞ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

08.02.2022 tarihli 31744 sayı ile yayınlanan SPK - YATIRIM HİZMET VE FAALİYETLERİ İLE YAN HİZMETLERE İLİŞKİN BELGE VE KAYIT DÜZENİ HAKKINDA TEBLİĞ (III-45.1)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (III-45.1.b) Madde 5/A 1 ve 2. maddelere uyum kapsamında;

Osmanlı Yatırım Web, mobil ve masaüstü emir iletimi uygulamalarını kullanan kullanıcı hesaplarının SOFT OTP uygulaması ile iki aşamalı (2FA) doğrulama yaparak güvenliğin sağlanması amacıyla sistem değişikliğine gidilmiştir.

Örnek aktivasyon adımları için tıklayınız.

1. Yeni Sistem:

1 Nisan 2023 tarihinden itibaren tüm Osmanlı Platformları ile profesyonel veri dağıtım ekranlarında sisteme girişte kullanılan Parola kaldırılarak, Şifre sonrası SMS veya Osmanlı Şifre uygulaması üzerinden doğrulama kodu ile kimlik doğrulama sitemine geçilecektir.

1 Nisan 2023 tarihinden itibaren uygulanacak bu sistem değişikliğinde E-Şube / Beta E-Şube ile seçebileceğiniz yalnızca bir uygulama kullanılabilecektir. Aynı anda iki farklı platformdan açılmış E-Şube kullanımı mümkün olmayacaktır.Örneğin, E-Şube ile Aktif Trader Mobil uygulamasını eş zamanlı olarak kullanabilir fakat Aktif Trader Web ve mobili eş zamanlı kullanmak mümkün olmayacaktır.

ÖNEMLİ: 1 Nisan 2023 Cumartesi günü 2FA geçiş çalışmasının tamamlanması sonrası SMS ve mail ile yatırımcılarımıza bildirim yapılacaktır. Bildirimden sonra güncelleme ve 2FA ile giriş yapmayan yatırımcılarımızın emirleri sistemlerimize iletilemeyecektir. 

2. 1 Nisan 2023 Cumartesi Günü İtibari ile Değişecek Prosedürler:

1.Tüm uygulamalarda Parola kaldırılacak, müşteriler mevcuttaki şifreleri ile hesaplarına giriş yapmaya devam edebilecektir.
2.E-Şube ve Beta E-Şube hariç olarak aynı anda tek uygulama kullanımına izin verilecek, 2. girilen uygulama 1. uygulamayı devre dışı bırakacaktır.
3.2 faktörlü kimlik doğrulamasında Osmanlı Şifre veya SMS istenecektir.
4.Mobil uygulamalarda aktivasyon sonrası kullanmakta olduğunuz cihaz için tekrar Osmanlı Şifre veya SMS istenmeyecek; Müşteri No. / TCKN ve mevcut şifre ile devam edilecektir.
5.Algo sözleşmesi onaylamış yatırımcılar için akışta kimlik doğrulaması olacak, ancak bu yatırımcılar aynı anda birden fazla platform kullanabilecektir.
6.Osmanlı Şifre uygulaması ile müşterilere ait mobil cihaz eşleşmesi yapılarak Web ve masaüstü uygulamalara girişte uygulama üzerindeki doğrulama kodu kullanılacaktır.

2.1.Osmanlı Şifre Uygulaması Aktivasyon Adımları:

1.Osmanlı Yatırım’a ait Osmanlı Şifre Mobil uygulamasını Google Play ve Appstore mağazalarından indirebilirsiniz.
2.Osmanlı Şifre uygulamasına hesabınızı eklemek için tek seferlik bir aktivasyon yapılmaktadır.
3.Aktivasyon aşamasında Müşteri Numarası / TCKN ve mevcut şifre girişleri yapıldığında SMS ile tek kullanımlık doğrulama kodu gönderimi yapılacaktır.
4.SMS ile gelen doğrulama kodunu aktivasyon ekranına yazarak aktivasyon tamamlanır.
5.Osmanlı Şifre uygulamasına birden çok hesap ekleyebilirsiniz.
6.Hesap ekleme butonuna tıklayarak 3. ve 4. Adımları takip ederek hesap ekleyebilirsiniz.
7. Osmanlı Şifre uygulamasının bildirimlerinin açık olması gerekmektedir; OTP bildirimlerinin tarafınıza ulaşabilmesi için izin verdiğinizden emin olunuz.

NOT: Kimlik doğrulama işleminizin başarılı olabilmesi için aynı TCKN ile birden fazla hesap varsa hesap numaranız ile aktivasyon yapmanız gerekmektedir.

2.2.Web ve Masaüstü Uygulamalarımıza Giriş Adımları:

1.1 Nisan 2023 tarihinde kullandığınız uygulamanın yeni versiyonunu yükleyiniz.
2.Uygulamalarımızda giriş ekranına Müşteri Numarası / TCKN ve mevcut şifre bilgilerinizi giriniz.
3.Osmanlı Şifre uygulamasından gelen doğrulama kodu veya telefonunuza gelen SMS kodu ile uygulamalarımıza giriş yapabilirsiniz.

2.3.Mobil Uygulamalarımıza Giriş Adımları:

1.1 Nisan 2023 tarihinde kullandığınız mobil uygulamanın versiyonunu güncelleyerek en son versiyonunu kullandığınızdan emin olunuz.
2.Uygulama kullanımında bildirimlerin açık olması gerekmektedir. Bildirimlerin tarafınıza ulaşabilmesi için uygulamaya izin verdiğinizden emin olunuz.
3.Mobil uygulamalarımıza ilk giriş anında tek seferlik aktivasyon yapılmaktadır.
4.Uygulamalarımızda giriş ekranına Müşteri Numarası / TCKN ve mevcut şifre bilgilerinizi giriniz.
5.Osmanlı Şifre uygulamasından gelen doğrulama kodu veya telefonunuza gelen SMS kodunu aktivasyon alanına giriniz.
6.Uygulamaya başarılı olarak giriş yaparak hesap bilgilerinizi görüntülediğinizde aktivasyonunuz tamamlanmış olacaktır.
7.Sonraki girişlerinizde Müşteri Numarası / TCKN ve mevcut şifrenizi yazmanız yeterli olacaktır.

Not: Yasal Mevzuatlar gereği aynı anda birden çok uygulamanın kullanımına izin verilemeyecektir.
2FA Geçiş
Osmanlı Şifre ile Osmanlı Yatırım Platformlarına Nasıl Giriş Yapılır?


Görüntülü Hesap Aç
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu