Hisse Vadeli

Hisse vadeli araştırma sitesinde hisse vadelilerin piyasa fiyatlarını teorik fiyatları ile karşılaştırarak vadeli kontratların piyasada ucuz mu pahalı mı işlem gördüğünü gösterir. Eğer vadeli kontratın piyasa fiyatı teorik fiyatına göre ucuz ise alım fırsatı, pahalı ise satım fırsatı verebilir. Buradaki varsayım piyasa fiyatlarının teorik fiyatlara ulaşması gerektiğidir ve piyasa fiyatlarındaki dalgalanmalardan kar elde etmeyi amaçlar. Hesaplamalar yapılırken faiz ve ödünç komisyonları ile temettü ödemelerinden kaynaklan fiyat değişimleri dikkate alınmıştır. Biz tahmini olarak ödünç alma ve verme ücretlerini belirttik ama siz bu ücretleri değiştirip kendi hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Hesaplamalarda faiz olarak TL Libor kullanılmıştır. Satış önerileri yapılırken piyasada alışta bulunan emrin fiyatı, alış önerisi yapılırken satış kademesindeki bulunan emrin fiyatı kullanılmıştır.

Yine aynı platforma vadeler arası fiyat farklılıklarını değerlendirerek alım satım ile kar fırsatı veren vade yayılma stratejilerini görüntüleyebilirsiniz. Aynı hissede kısa ve uzun pozisyon sahibi olunması nedeni ile hisse riski taşınmamaktadır.Sermaye piyasalarımızın gelişmesiyle beraber hisse senedinde spot piyasalar kadar vadeli piyasalar da yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. 

Belirli dayanak varlıkların ileri tarihli olarak fiyatlanarak işlem görmesi olarak tanımlanan vadeli işlemlerin fiyatlamasında temettü ödemesi, plasman ve fonlama faizleri ve vade gibi birçok etken yer almaktadır. 

Osmanlı Yatırım hisse senedi üzerine vadeli işlem yapmak isteyen müşterilerine yönelik olarak geliştirdiği Hisse Vadeli Araştırma platformu ile hem hesaplamaları yapar hem de alım satım stratejilerini oluşturabilirsiniz. 

Özellikler 
Hisse vadeli araştırma platformu; sözleşme bazında alım satım ve vade yayılma stratejisi olarak 2 bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümde de dayanak varlık yani hisse senedi seçimi ile analizlerinize başlayabilirsiniz,
Hisse vadeli kontratların teorik fiyatlarını görebilirsiniz, 
Temettü ödemesi olan şirketlerin temettü ödeme tarihlerini görebilirsiniz, 
Kontratların vadeye kalan gün sayısını kolay takip edebilirsiniz, 
Faiz ve ödünç ücretini değiştirerek, kendi tercihlerinizi koyarak kolay bir şekilde teorik fiyatları tekrar hesaplatabilirsiniz, 
Teorik fiyatlara göre ucuz ve pahalı olan hisseleri çok kolay ve hızlı bir şekilde görebilirsiniz. 
İki değişik vade arasında teorik fiyat ile piyasa fiyatı arasında farktan dolayı işlem önerilerini analiz edebilirsiniz. 

Nerelerden ulaşabilirsiniz? 

Hisse Vadeli Araştırma Platformuna masaüstü ve web bazlı işlem platformlarımızdan ulaşabilirsiniz.