Bono ve Tahviller

  Hesap açmak için canlı destek hattımız 444 1 730 gün boyunca yanınızda.

Bono ve tahvil işlemlerinde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler

Tahvil/Bono işlemlerinde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler
7*24 kesintisiz alım/satım işlemleri,
Fazla sayıda bono/tahvil seçenekleri ve alınacak bono/tahvillerin kolay bulunması,
Alış satış fiyatları arasında düşük fark,
Alım satım işlemlerinde "0" komisyon,
Portföydeki bonoların gelecekteki nakit akışını görüntüleme,
Alacağınız bononun getirisinin mevduat getirisinin eşdeğerini görme ve kıyaslama imkanı,
Mevcut bono portföyünüzdeki bonolarda işlem yapma kolaylığı,
Bono işlemlerinin bono bazında ekstre alınabilir olunması,
Kolay işlem menüleri.

Bono ve Tahvil nedir?

Bono ve tahviller vade sonunda getirisini bilmek isteyen, yatırımlarında fazla risk almak istemeyen, istikrarlı getiri arayışında olan yatırımcılara uygun yatırım aracıdır.

Bono ve tahvilleri ihraç eden kuruluşa göre iki ayrı gruba ayrılırlar.

Hazine bonosu ve tahvili nedir?
Devlet hazinelerinin ihraç ettiği borçlanma araçlarıdır. Vadesi 1 yıldan uzun olanlara tahvil, kısa olanlara bono adı verilir. Vade sonunda ana para ve faiz Hazine tarafından yatırımcısına ödenir. Faiz ödeme şekline göre iskontolu, kuponlu, endeksli, döviz ve dövize endeksli olarak çıkarılabilirler.

Şirket bonosu ve tahvili nedir?
Şirketlerin finansman sağlamak amacı ile çıkardıkları borçlanma senetleridir. İhraççı şirketler bankalar, finans, sanayi ya da hizmet şirketi olabilir. Bu borçlanma araçları halka arz edilerek ya da nitelikli yatırımcılara tahsisli satış şeklinde çıkarılırlar. Ülkemizde son yıllarda artan özel sektör şirket tahvilleri ağırlıklı olarak hazine faizi üzerine ek getiri sunarak ihraç edilmektedir. Bu yüzden hazine tahvili ya da mevduat faizine göre daha yüksek getiri ve değişken faizli olmaları sebebiyle faiz seviyesindeki oynaklığa karşı koruma sağlamaktadırlar.

Bono tahvilde nasıl işlem yapılır?

Osmanlı Yatırım E-şube Bono Platformu size mevduata alternatif bono/tahvilleri inceleyerek dolaşımdaki şirket tahvillerini 7*24 alım satım imkanı sunuyor. Üstelik komisyon almadan ve alım satım fiyatları arasında dar aralıklarla.

E-ŞUBE BONO ALIM EKRANI:E-şube de satışa sunulan hazine ve şirket tahvil/bonolarını vade ve ihraççılarına göre inceleyebilirsiniz. Size uygun vade ve getiri aralığında çok çeşitli bono ve tahviller e-şube üzerinden sunulmaktadır.

Bono / tahvilleri vade, yıllık bileşik getiri ve mevduat eşdeğerlerine göre listeleyebilir ve anında işlem yapabilirsiniz.

Portföyünüzde bulunan bono/tahvillerin nakit akışını - kupon ve anapara ödeme takvimini görür, gerçekleşen işlemler ile kupon ve bono ekstresinde seçtiğiniz dönem boyunca gerçekleştirdiğiniz tüm bono/tahvil işlemlerini listeleyebilirsiniz.

Ayrıca www.yatirimdirektt.com finansal portalımızdan Osmanlı e-şubede alınan ve satılan bono/tahvilleri alım satım fiyatları ve getirileri mevduat ile karşılaştırmalı olarak da inceleyebilirsiniz.