Osmanlı Yatırım’da kolay ve hızlı varant işlemi!
Varant, menkul kıymet haline getirilmiş opsiyonlardır.

Varant sembolünden opsiyon detaylarını anlamak zordur; Osmanlı Yatırım ile varantlara özel işlem ve takip ekranlarına erişebilirsiniz.

Osmanlı Yatırım'da Varant İşlemi Avantajları: 

 • Kullanım fiyatı ve vadeye göre kolay varant kodu bulma,
 • Piyasayı canlı izleyerek emir verme ve varant portföy takibi,
 • Seçilen varlığa ait tüm varant ve opsiyonları filtreleme ve emir gönderebilme,
 • Tüm varant kontratları ile ilgili detay bilgi ve hesap makinesi,
 • Tüm platformlarda ve e-şube'de varant emri gönderirken ana hisse veya varlığın fiyatını online takip,
 • Varant portföyünün ayrı görüntülenmesi

Varantlar dayanak varlık üzerindeki yükseliş veya düşüş beklentilerinize göre pozisyon almanızı sağlayan sermaye piyasası araçlarıdır. Varantlarda kaldıraç bulunduğu için işlemi yaparken dayanak varlığın piyasadaki işlem gördüğü fiyat yerine çok daha küçük bir miktar ile pozisyonu açmanız mümkündür. Varantlar dayanak varlığa göre daha yüksek fiyat oynaklığına sahiptir, bu sayede dayanak varlığa yatırmaya kıyasla daha yüksek getiri elde etmenizi sağlar, tabi tersi bir durumda kaybınızda yüksek olabilir. Varantlara yatırım yapılırken zararınız ödenen prim ile sınırlı iken kâr limitiniz sınırsızdır.

Varantlar, alım varantları ve satım varantları olarak ikiye ayrılmaktadır. Alım varantları dayanak varlık doğru orantılı hareket etmektedir. Dayanak varlığın fiyatı yükseldikçe alım varantının da değeri artmaktadır. Satım Varantı ise dayanak varlık ile ters orantılı hareket etmektedir. Dayanak varlığın fiyatı yükseldiğinde satım varantının değeri düşerken, fiyatı düştüğünde satım varantının değeri artmaktadır. Ayrıca opsiyonlarda oluşturulabilecek stratejiler aynı zamanda varantlar için de kullanılabilmektedir. Spekülasyon, Oynaklık, Kaldıraç, Ana Para Koruma stratejilerine imkân vermektedir.

İlgili varant kodunu tüm işlem platformlarında kolay bir şekilde bulup emir göndererek takip edebilirsiniz. Aktif Trader’da fiyat ağacı üzerinde tüm kullanım fiyatlarındaki alıcıları ve satıcıları aynı anda görüp, işlem kararı verebilirsiniz. Varant kontratlarındaki sürekli değişim nedeni ile yatırımcıların tüm varantların fiyatlarını görmesi, kodları kolay bulması ve işlem yapması için tüm işlem platformlarında özel ekranlar tanımlanmıştır.

Osmanlı Yatırım'ı seçmeniz için nedenler
Osmanlı Yatırım’da Avantajları:

Varant sayesinde bugüne kadar sadece tezgâh üstü piyasada büyük kurumsal yatırımcıların kullanabildiği araçlar ikincil piyasada ilk defa tüm yatırımcıların erişimine açılacaktır. Ayrıca, yatırımcılara düşük tutarlar yatırmak suretiyle, hisse senedi ve diğer yatırım araçlarının getirisinden faydalanma imkânı sunması, bununla birlikte hisse senedine benzer özellikler göstermesi ve piyasa yapıcılık mekanizması sayesinde likit nitelikte olması nedeniyle daha çok bireysel yatırımcının sermaye piyasalarına çekilmesinde varant etkili bir finansal araçtır.

 • Piyasa risklerinden korunabilir.
 • Portföyünüzü hedge edebilirsiniz.
 • Kaldıraç etkisinde faydalanma
 • Düşük işlem maliyetine karşılık daha yüksek getiri imkânı
 • Birçok yatırım ürününde işlem yapabilme
 • Sınırlı zarara karşılık sınırsız kar imkânı;
 • Aktif Trader'da Dolar/TL gibi seçilen varlığa ait tüm varant ve opsiyonları filtreleme ve emir gönderme imkânı
 • Kullanım fiyatı ve vadeye göre kolay varant kodu seçme
 • Piyasayı canlı izleyerek emir verme ve portföyünüzü takip etme imkânı
 • Aktif Trader’da tüm varant kontratları ile ilgili detay bilgiyi görebilme imkânı
 • E-şube'de varant emri gönderirken ana hisse veya varlığın fiyatının online görülüyor olması
 • Temel ve teknik analiz araştırma sitelerinin varlığı
 • Birçok fiyat takip etme ve emir gönderme işlem platformunun olması
 • Varant portföyünün ayrı görüntülenebiliyor olması
 • Nakit limitin net görüntülenmesi

 *En gelişmiş Varant ekranı olan AktifTrader Varant sayfası ile detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Varant Nedir?
Varantlar yatırımcıya, dayanak varlığı veya göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte alma ya da satma hakkı veren menkul kıymet niteliğindeki sermaye araçlarıdır.
Hangi saatler arasında Varant işlemi yapılabilir?
Varantlar, Borsa İstanbul Yapılandırılmış Ürünler ve Fon Pazarı'nda piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle hisse senetlerine benzer şekilde 10:00 – 18:00 saatleri arasında işlem görür. Açılış ve kapanış saatlerinde emir gönderilemez.
Varant piyasasında yapılan işlemlerde vergilendirme var mıdır?

926 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesinde tam ve dar mükellef gerçek kişi ve kurumlardan Borsa İstanbul'da işlem gören pay ve pay endekslerini dayanak varlık olarak alan yatırım kuruluşu varantlarından elde edilen kazançlar için ödenecek stopaj oranının pay işlemleri ile aynı olacağı belirtilmektedir. Dolayısıyla Endeks ve pay senedi varantlarından elde edilen kazançlardan %0 stopaj öngörülmüştür.

Buna ek olarak Emtia ve Döviz dayanaklı varantlar %10 stopaja tabidir.

Varantta vade var mıdır?
Varantların vadesi belirli olduğu için varant yatırımcısının beklediği dayanak varlık hareketinin bulunduğu vade içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir.
Yatırımcılar birden fazla varanta yatırım yapabilirler mi?
Varantlarda diğer benzer ürünlerde olduğu gibi yatırımcıların tıpkı değişik hisse senetlerine yatırım yapar gibi değişik varantlara da aynı anda yatırım yapabilirler.
Varantların fiyatlandırmasında hangi yöntem kullanılır?
Varantların fiyatlandırmasında Black&Scholes modeli kullanılmaktadır. Bu model varantın dayanak varlığının tutarı, kullanım fiyatı, vadeye kalan gün sayısı, örtük oynaklığı, temettü beklentisi ve piyasa faiz oranı gibi değişkenleri kullanılır.
Varantlarda etkin kaldıraç nedir?
Etkin kaldıraç, dayanak varlıktaki %1’lik değişime karşılık varant 10 kaldıraç ise %10'luk bir kazanç sağlamanızı sağlayan uygulamadır.
Varantlarda çift yönlü işlem nasıl yapılır?
Yatırım yapmayı düşündüğünüz dayanak varlığının hem yükseliş hem düşüş yönüne işlem açabilirsiniz.
Alım ve satım varantı arasındaki farklar nelerdir?

Alım varantı yatırımcısına belirli bir tarihte belirli dayanak varlığı belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Yatırımcının herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Alım varantları dayanak varlığın değerinin artmasını bekleyen yatırımcılar için uygundur.

Satım varantı ise yatırımcısına belirli bir tarihte ilgili dayanak varlığı belirli bir fiyattan satma hakkı verir. Yatırımcının herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Satım varantları dayanak varlığın düşeceği beklentisinde olan yatırımcılar için uygundur.

Varantlar Borsa İstanbul’da nasıl işlem görür?
Ürünler menkul kıymet olarak ihraç edilir, pay gibi alınıp satılır, ihraççılar ihraç ettikleri ürün karşılığında piyasya karşı bir taahhüt altına girmiş olurlar. Yatırımcılar teminat yatırmadan pay gibi doğrudan ürünü alıp satarak işlem yapabilirler. Her varantın ayrı bir kodu vardır ve bu kodlar Borsa İstanbul tarafından belirlenir. Varant işlemleri sürekli işlem yöntemiyle ve piyasa yapıcılık sistemiyle gerçekleştirilir. Piyasa yapıcı her bir varantın sürekli olarak alış veya satış kotasyonunu yapar.
Varantların kullanım amaçları nelerdir?
Yatırım ve korunma amaçlı kullanılabilirler. Yatırım amaçlı olarak dayanak varlıkta alım varantı alarak uzun ya da satım varantı alarak kısa pozisyon, oynaklık ve kaldıraç pozisyonları alınabilir. Korunma amaçlı olarak ise önceden alınmış bir pozisyonu koruma, nakit yatırma ve ana para korumalı stratejiler kullanılabilir.
Varant İşlemlerinin Riskleri Nelerdir?
 • Varantlar belli bir vadeye sahiptirler, ömürleri sınırlıdır.
 • Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda varanta yatırılan paranın tümünün kaybedilme riski vardır.
 • Varantlarda vade boyunca zaman değeri kaybı yaşanır.
 • Hacimler düşük olabilmektedir bu sebeple likidite sorunu yaşanabilir.
 • Fiyatların beklenti yönünde hareket etmemesi durumunda ya da oynaklığın fazla olduğu durumlarda yüksek kaldıraç kullanımı zararı büyütebilir.
Varantlarda Hangi Dayanak Varlıklarda İşlem Yapılmaktadır?
Varantlarda; BİST30 Endes Varantları, DAX Varantları, DOW JONES Varantları, Pay Varantları, USD/TL Varantları, EUR/USD Varantları, Altın Varantları, Petrol Varantları, Gümüş Varantları ve Pamuk Varantlarında işlem yapılabilmektedir.
Hesap Aç
Bülten Talep
Eğitimler
BES Formu