Hisse Senedi

Hesap açmak için canlı destek hattımız 444 1 730 gün boyunca yanınızda.

Küsurat işlemleri Osmanlı Yatırım E-Şube’den kolaylıkla yapılabilir.
- Küsuratlı Hisse nedir?
1 adetin altındaki miktardaki hisse senetlerin, ifade eder. Borsadan küsurat alışı ya da satışı bulunmamaktadır. Küsurat adetli hisse senetleri ağırlıklı olarak sermaye artırımları sonucunda oluşmaktadır.
- Küsurat hisselerimi hangi fiyattan satabilirim?
Seansın açık olduğu zaman diliminde açılış fiyatından, seansın kapalı olduğu zaman diliminde kapanış fiyatından satış işlemleriniz gerçekleşir.
Küsurat işlemleri için herhangi bir komisyon/ücret uygulamamız bulunmamaktadır.

Hisse senedi işlemlerinde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler

Hisse senedi işlemlerinde Osmanlı Yatırım'ın avantajları:
Düşük komisyon oranı,
Web ve mobil üzerinden ihtiyacınıza göre farklı işlem platformlarının varlığı,
Platformlarımız üzerinden teknik ya da temel analize yönelik hisse analiz araçları,
Kredi limiti, açığa alım limitinin internetten talep ediliyor olması ve tüm limitlerin net anlık görüntülenmesi,
Canlı data izlemek için gereken komisyon miktarının ve emeklilik fonu/fon büyüklüğünün düşük olması ve günlük kolay takip edilebiliyor olması. 
İzlenilen datanın içeriğinin E-Şubeden kolay bir şekilde değiştirilebilir olması,
Çok çeşitli temel ve teknik analiz platformlarının varlığı, 
Kar al/zararı durdur emri verilebilmesi,
Özel emir tipleri; parçalı, şart bağlı emirler vb,
İşlem yapacağınız hisse kodunu bulmada kolaylık,
Piyasayı canlı izleyerek emir verme ve portföyünüzü anlık kar/zarar ile takip etme imkanı,
İşlem menüleri arası kolay geçiş,
Portföy gelişimini grafiksel görüntüleyebilme,
Toplu emir gönderilebilir olması,
Tüm portföyün tek sayfada görüntüleniyor olması,
Hisse bazında işlem ekstresi alınıyor olması,
Gerçekleşen emirlerin kolay takibi ve emir düzeltmelerin pratik olması,
Eft’lerin kolay gelmesi ve kolay gönderilmesi,
Yatırım fonu ve emeklilik fonlar ile ilgili ürün ve hizmetlerin kalitesi,
Vadeli ve opsiyon işlemlerinde kolay işlem altyapısı, ayrıca teminata transferlerin kolay olması,
Borsadirekt üzerinden tüm temettü tarihlerini takip edebileceğiniz takvim.
Biliyor muydunuz?
Osmanlı’da kar al / zarar durdur ve diğer özel emir türleri ile portföyünüzde işlem yapabilirsiniz, 
A,B,C,D grubu tüm hisse senetlerinde platformlarımız üzerinden işlem yapabilirsiniz, www.borsadirekt.com ‘da yer alan hisse senedi analiz sayfaları ile kendi araştırmanızı kendiniz yapabilirsiniz,
Küsürat hisselerinizi, Kurumumuza bir gün önceki fiyat ile tezgahüstü satabilirsiniz, bu şekilde portföyünüzde çıkmasını engelleyebilirsiniz,
Temettü verimine göre yatırım yapacağınız şirketleri belirleyebilirsiniz,
Yatırım yapacağınız şirketin tüm finansal ve piyasa verilerini analiz edebilirsiniz,
Hisse filtrelemede belirleyeceğiniz kriterlere göre hisse seçimi yapabilirsiniz.
Başka aracı kurumdaki hisse senetlerinizi satmadan Osmanlı Yatırım'daki hesabınıza taşıyabilirsiniz
“Başka aracı kurumlardan yapılan menkul kıymet işlemlerinin virmanında, adet/nominal ve maliyet tutarları değişmemektedir. Menkul kıymetlerinizin maliyet tutarları, kurumumuz bünyesinde diğer aracı kurumda ödediğiniz işlem komisyon tutarı da dahil edilerek hesaplanıp gösterilmektedir.”

Hisse senedi nedir?

Şirketlerin halka açılmak amacıyla çıkardıkları ve yalnızca anonim ortaklıklar tarafından çıkartılan, ortaklara şirkette paydaş olma hakkı veren ve yasal olarak belirli şekil şartları olan kıymetli evraktır. Doğru bir yatırımla, portföyünüzü uzun vadede büyütmek için iyi bir seçenektir. Şirkette sahiplik hakkı tanımasının sonucu olarak fiyat artışı ve temettü verimi ile gelir yaratır.

Fiyatları piyasadaki talebe göre belirlenir. Yatırımcıların alış veya satış talepleri borsadaki fiyatları belirler. Bunun yanısıra şirketlerin kârları, verimlilikleri, etkinlikleri, mali tabloları ve büyüme oranları fiyat üzerinde etkilidir.

Hisse senedi yatırım aracı ile ilgili eğitim dökümanına eğitim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hisse senedi nasıl alınır?

Borsa İstanbul'da hisse senetleri halka arz olmuş 400'den fazla şirket bulunmaktadır. Osmanlı Yatırım, bu kadar çok yatırım alternatifi arasından doğru seçimi yapmanız için size gerekli eğitim ve analiz araçlarının yanı sıra kolay işlem yapmanızı sağlayacak işlem platformlarını da sunmaktadır.

Osmanlı Yatırım, sizin için şubeleri, müşteri profiline özel düzenlenmiş online şubesi, aktif trader ve aktiftraderplus platformlarının yanısıra Matriks terminalleri üzerinden hisse senedi alım-satım işlemlerinize aracılık etmektedir.

Hisse senedi komisyon oranları

Osmanlı Yatırım platformlarından yapılan alım satım işlemleri komisyon oranlarını görmek için tıklayın.

Hisse senedi araştırma platformları 

Hisse senetlerine özel araştırma platformlarımızı, Araştırma Platformları sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

Osmanlı Yatırım’da hisse senedi işlemi yapabileceğiniz platformlar

Osmanlı Yatırım’ın tüm platformları üzerinden hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi platformlarımızla ilgili detaylı bilgi için İşlem Platformları sayfamızı ziyaret ediniz.a

Kredi / Açığa Alım / Satım İşlemleri

Eğer kredi sözleşmeniz var ise e-şube de:

• 1.000.000 TL'ye kadar onaysız kredi limiti oluşturabilir,
• Varlığınızın 5 katına kadar, maksimum 15.000.000 TL olacak şekilde gün içi işlem limiti belirleyebilir,
• Güncel kredi limitinizi, kredi özkaynak oranınızı takip edebilir, ayrıca sms ile de bilgilendirilirsiniz

Kredili işlemler:

Kredili hisse işlemi yapmak istiyorsanız başvurunuzu e-şube üzerinden yapabilirsiniz. Çağrı merkezi temsilcilerimiz veya platform uzmanlarımız size gerekli kredi sözleşmenizi imzalatarak kredi limitinizi oluşturacaklardır. Kredi limitiniz oluşturulurken hesabınızda bulunan nakit ve menkul kıymetler belirlenen teminat olarak kabul edilecek oranlar çerçevesinde teminat kabul edilecektir. Endeks 30 hisseleri için bu oran % 90 dır. 100 TL’lik endeks 30 hissesiniz var ise yaklaşık olarak 90 TL kredi kullanarak Endeks 30’a tabi hisse alabilirsiniz. Diğer hisselerde oranlar hisse bazında değişmektedir. Kredi sözleşmesi için damga vergisi uygulaması kaldırılmıştır.

Açığa satış işlemleri:

Borsa İstanbul BIST 100 endeksine dahil olan ve yönetimin uygun gördüğü hisse senetlerinde açığa satış işlemlerini gerçekleştirerek düşen piyasada da fiyat hareketlerinden faydalanabilirsiniz. Açığa satış işlemlerine başlayabilmek için “Kredili hisse alım, hisse açığa satış ve hisse senedi ödünç alma ve verme çerçeve sözleşmesini” imzalamanız gerekmektedir. Portföyünüzün açığa satışa konu olacak değeri hesabınızda bulunan menkul kıymetlerin temninat oranları ile belirlenir. Bundan sonra Matriks ve İdeal veri terminalleri, web, java ve mobil uygulamalar üzerinden açığa satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Endeks 30 hisselerimiz için teminat oranı % 90 olup, 100 TL lik Endeks 30 hisseniz var ise 90 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinde açığa satış yapabilirsiniz.Açığa satış tuşu ile açığa satış işlemi yaparak gün sonunda alış işlemi ile pozisyonunu kapatmayan müşterilerden T+2 de ödünç işlemleri için Takasbank’a ödenen komisyon + %5 komisyon ile birlikte kurumumuz tarafından ödünç alınan senet bazında 25 TL ödünç işlemi ücreti tahsil edilir.

Gün içi işlem limiti:

Hesabınızda bulunan TL bakiyeniz, hisse senetleriniz ve yatırım fonlarınız üzerinden prosedürlerimiz dahilinde teminat olarak kabul edilecek varlıklarınızın 5 katına kadar işlem limiti tanımlıyoruz. Bu limit endeks 30 hisseleri için 5 kat olurken, diğer şirket hisselerinde hisse bazında değişmektedir. Gün içi işlem limitine fx ve viop hesabınızda bulunan teminatlar dahil edilmemektedir. Sizin için tanımlanan gün içi işlem limitini kullanarak gerçekleştirdiğiniz alımları gün sonunda satış yaparak veya takas günü nakit borcunuzu yatırarak kullanabilirsiniz. Endeks 30 hisseleri için teminat oranlarımız %90 olup, açığa alım katsayısı da 5 olarak uygulanmaktadır. 100 TL lik endeks 30 hisseniz var ise 450 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinden açığa alım yapabilirsiniz.

Bedelli, Bedelsiz Sermaye Arttrımı

Bedelli sermaye artırımı nedir? Hesaplaması nasıl yapılır?

Bir şirketin; dış finansman karşılığında çıkardığı yeni hisse senetlerini nominal değerinden veya daha yüksek bir fiyattan, ortaklara ya da ortaklar dışındaki yatırımcılara satarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelli sermaye artırımı” denir.

Bedelli sermaye artırımı avantajlı mı? Neden yapılır?

Bedelli sermaye artırımıyla;

• Şirket ek finansman sağlar.
• Şirketin büyüyen iş hacmiyle ihtiyaç duyulan nakit akışı karşılanır.
• Şirket yeni yapacağı yatırımlar için gereken fon ihtiyacını karşılamış olur.
• Şirketin sermayesi artar.
• Şirketin hisse senedi fiyatı değişir.
• Şirketin toplam piyasa değeri değişir.


Bir şirketin sermaye artırımı ya da temettü ödemesinden yararlanabilmek için o hisse senedini asgari hangi tarihte almak gereklidir?

Bir şirketin hisse senetlerinin sermaye artırımı ve temettü ödemelerine iştirak edebilmek için o hisse senedindeki sermaye artırımı ya da temettü ödemesinin başladığı günden, yani temettü kuponu ya da yeni pay alma kuponlarının hisse senetlerinin üzerinden ayrıldığı günden bir gün önce almak yeterlidir.

Rüçhan Hakkı nedir?

Ortaklıkların bedelli sermaye artırımlarına mevcut ortakların öncelikle katılma hakkıdır. Söz konusu hak, hisse senedine bağlı ‘Yeni Pay Alma Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır.

Bedelli Rüçhan Hakkı kullanma süresi ne kadardır?

Rüçhan hakkı kullanma süresi 15 günden az, 60 günden fazla olamaz. Şirket, rüçhan hakkı kullanma sürelerini yayınladığı sirkülerde ilan eder.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı ne kadar süre ile açık kalır?

Rüçhan hakkı kupon pazarı ilgili şirketin hisse senetlerinin rüçhan hakkı kullanım süresiyle aynı zamanda başlamakta ve rüçhan hakkı kullanma süresi sonundan önceki 5. İşgünü kapanmaktadır.

Bedelli sermaye artırımı hesaplaması;

Hisse senedi yeni fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanım fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Neden yapılır? Nasıl yapılır?

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı” ya da “hisse bölünmesi” denir.

Bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?

Bedelsiz sermaye artırımıyla;

Şirket herhangi bir ek finansman elde etmez.
Şirketin toplam piyasa değeri etkilenmez.
Şirketin dağıttığı toplam nakit temettü miktarı etkilenmez.
Şirket enflasyon karşısında erimiş olan sermayesini güncelleyebilir.
Şirket; emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımıyla vergi avantajı elde edebilir.

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama nasıl yapılır?

Hisse senedi yeni fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanım fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

Hisse senedi emir tipleri nelerdir?

Emir Tipleri

Limit Fiyatlı Emirler: Fiyatın ve miktarın belirtildiği emirlerdir. Emrin gerçekleşmeyen bölümü işlem görmedikçe Sistemde pasif olarak geçerlilik süresi sonuna kadar (KİE olarak girilmediği sürece) bekletilir.

Piyasa Emirleri (Market Order): Fiyat olmaksızın sadece miktar belirtilerek girilen emirlerdir. Karşı taraftaki en iyi fiyatlı emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Bu emir tipi, sadece KİE olarak girilebildiğinden karşı tarafta eşleşecek hiçbir emir yoksa otomatik olarak iptal edilirler. Açılış, kapanış bölümleri ve tek fiyat yönteminde emir toplama aşamasında girilen piyasa emirleri, eşleştirme başlayana kadar emir defterinde bekletilir, eşleştirme başladığında ise işleme dönüşür. İşleme dönüşmeyen piyasa emirleri seansın sürekli işlem veya takip eden tek fiyat bölümüne aktarılmaz, iptal edilir. Maksimum 3 milyon TL sınırına tabidir. Bu tutar en son işlem fiyatı üzerinden hesaplanır. Son işlem fiyatı yoksa bir önceki kapanış fiyatına bakılır. Her ikisinin de olmadığı durumda manuel olarak Borsa tarafından girilen bir fiyat varsa ona bakılır yoksa işlem olana kadar sistem tarafından piyasa emri girilmesine izin verilmez.

Piyasadan Limite Emirler (Market To Limit Order): Piyasa emirleri gibi fiyatsız olarak girilen emirlerdir. Karşı taraftaki sadece en iyi fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Ancak işleme dönüşmeyen kısım, gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak yazılır (ancak KİE olarak girilirse pasife yazılmaz). Maksimum 3 milyon TL sınırına tabidir. Bu tutar piyasa emirlerinde olduğu gibi belirlenir. Açılış, kapanış bölümleri ve tek fiyat yönteminde emir toplama aşamasında girilen piyasadan limite emirleri, eşleştirme başlayana kadar emir defterinde bekletilir, eşleştirme başladığında ise işleme dönüşür. İşleme dönüşmeyen piyasadan limite emirleri sürekli işlem aşamasına geçerken gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak yazılır (ancak KİE olarak girilirse pasife yazılmaz). İlgili açılış, kapanış ve tek fiyat bölümünde fiyat oluşmaması hâlinde veya seansın sürekli işlem bölümünde girildikleri anda hiç işleme dönüşmemiş olmaları hâlinde piyasadan limite emir iptal edilir.

Dengeleyici Emirler (Imbalance Order): Açılış ve kapanış seansları da dâhil olmak üzere tek fiyat yöntemi uygulanan tüm seans bölümlerinde, fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan ancak belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapmak üzere girilen emirlerdir. Bu tip emirler, eşleşme fiyatından kalan emirler bittiğinde veya eşleşme fiyatından kalan emir yoksa birbirleri ile de eşleşme fiyatından işleme dönüşebilirler. Eşleşmeden kalan dengeleyici emirler iptal edilirler.

Açığa Satış Emirleri: Açığa satış emri, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satışına ilişkin verilen emir tipidir. Açığa satış emirleri, SPK ve Borsa düzenlemeleri uyarınca yapılan açığa satış işlemlerine ilişkin emirlerdir. Bu emirlerde SPK ve Borsa düzenlemeleri ile belirlenen fiyat sınırlamalarına uyulur. Açığa Satış işlemi için açığa satış limitinizin tanımlı olması gerekir. Açığa Satış Limitiniz e-şube Hisse menüsü Kredi Limit Başvurusu sekmesi altından tanımlayabilirsiniz. BIST30 endeksinde bulunan hisseler için açığa satış işlemi yapabilirsiniz.

Emir Geçerlilik Süreleri Günlük: Pay piyasasındaki bütün pazarlarda aksi belirtilmedikçe girilen her emir, girildiği gün boyunca geçerlidir ve işlem görmezlerse gün sonunda iptal edilirler. Kalanı İptal Et (KİE): Fiyat ve miktar belirtilerek girilen ve emrin girildiği anda karşılanmayan bölümünün otomatik olarak iptal edildiği emir türüdür.

Açılış-Kapanış Seansı İşlemler

Emirlerin İşlem Görme Sırası

  • Piyasa emirleri
  • Piyasadan limite emirler
  • Limit fiyatlı emirler
  • Dengeleyici emirler

Piyasa emirleri ile piyasadan limite emirler arasında zaman önceliğine bakılır. Tek fiyat yönteminde girilen piyasa emirlerinin limit fiyatlı emirlere göre fiyat öncelikleri bulunmakla beraber piyasa emirleri kendi aralarında zaman önceliğine göre değerlendirilirler. Piyasa emirleri, belirlenen denge fiyatı üzerinden eşleştikten sonra varsa pasifte kalan piyasa emirleri limit fiyatlı emirler ile yine denge fiyatı üzerinden eşleşirler.

Piyasa emirleri eşleştikten sonra pasifte kalan limit fiyatlı emirlerin bulunması durumunda, bu limit fiyatlı emirler kendi aralarında eşleşirler. Açılış fiyatından daha “iyi” fiyat seviyelerindeki limit fiyatlı emirler (alışta daha yüksek, satışta daha düşük fiyatlı emirler) ve açılış fiyatı seviyesindeki limit fiyatlı emirler, önce fiyat sonra zaman önceliği dikkate alınarak açılış fiyatından eşleşerek işlem görür. Bir tarafta açılış fiyatı seviyesinde bekleyen limit fiyatlı emirler kalmasına rağmen karşı tarafta eşleşebilecek fiyat seviyesinde limit fiyatlı emrin bulunmadığı durumda, bu limit fiyatlı emirler karşı taraftaki dengeleyici emirler ile eşleşerek işlem görür.

Dengeleyici emirler, açılış ve kapanış seansları da dâhil olmak üzere tek fiyat yöntemi uygulanan tüm seans bölümlerinde, fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan ancak belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapmak üzere girilen emirlerdir. Dengeleyici emirler arasındaki öncelik sıralaması emrin Sisteme giriş zamanına göre belirlenir. Her iki tarafta da açılış fiyatı seviyesindeki limit fiyatlı emirlerin tükenmesinin ardından, alış ve satış tarafındaki dengeleyici emirler birbirleri ile karşılaşarak açılış fiyatından işleme dönüşürler. Herhangi bir eşleşme işlemine konu olmayan dengeleyici emirler iptal edilirler.

BIST Pay Piyasası işleyisi ile ilgili daha detaylı bilgi için Borsa İstanbul sitesini ziyaret edebilirsiniz.