Hisse Senedi

Hesap açmak için canlı destek hattımız 444 1 730 gün boyunca yanınızda.

Küsurat işlemleri Osmanlı Yatırım E-Şube’den kolaylıkla yapılabilir.
- Küsuratlı Hisse nedir?
1 adetin altındaki miktardaki hisse senetlerin, ifade eder. Borsadan küsurat alışı ya da satışı bulunmamaktadır. Küsurat adetli hisse senetleri ağırlıklı olarak sermaye artırımları sonucunda oluşmaktadır.
- Küsurat hisselerimi hangi fiyattan satabilirim?
Seansın açık olduğu zaman diliminde açılış fiyatından, seansın kapalı olduğu zaman diliminde kapanış fiyatından satış işlemleriniz gerçekleşir.
Küsurat işlemleri için herhangi bir komisyon/ücret uygulamamız bulunmamaktadır.

Hisse senedi işlemlerinde Osmanlı’yı seçmeniz için nedenler

Hisse senedi işlemlerinde Osmanlı Yatırım'ın avantajları:
Düşük komisyon oranı,
Web ve mobil üzerinden ihtiyacınıza göre farklı işlem platformlarının varlığı,
Platformlarımız üzerinden teknik ya da temel analize yönelik hisse analiz araçları,
Kredi limiti, açığa alım limitinin internetten talep ediliyor olması ve tüm limitlerin net anlık görüntülenmesi,
Canlı data izlemek için gereken komisyon miktarının ve emeklilik fonu/fon büyüklüğünün düşük olması ve günlük kolay takip edilebiliyor olması. 
İzlenilen datanın içeriğinin E-Şubeden kolay bir şekilde değiştirilebilir olması,
Çok çeşitli temel ve teknik analiz platformlarının varlığı, 
Kar al/zararı durdur emri verilebilmesi,
Özel emir tipleri; parçalı, şart bağlı emirler vb,
İşlem yapacağınız hisse kodunu bulmada kolaylık,
Piyasayı canlı izleyerek emir verme ve portföyünüzü anlık kar/zarar ile takip etme imkanı,
İşlem menüleri arası kolay geçiş,
Portföy gelişimini grafiksel görüntüleyebilme,
Toplu emir gönderilebilir olması,
Tüm portföyün tek sayfada görüntüleniyor olması,
Hisse bazında işlem ekstresi alınıyor olması,
Gerçekleşen emirlerin kolay takibi ve emir düzeltmelerin pratik olması,
Eft’lerin kolay gelmesi ve kolay gönderilmesi,
Yatırım fonu ve emeklilik fonlar ile ilgili ürün ve hizmetlerin kalitesi,
Vadeli ve opsiyon işlemlerinde kolay işlem altyapısı, ayrıca teminata transferlerin kolay olması,
Borsadirekt üzerinden tüm temettü tarihlerini takip edebileceğiniz takvim.
Biliyor muydunuz?
Osmanlı’da kar al / zarar durdur ve diğer özel emir türleri ile portföyünüzde işlem yapabilirsiniz, 
A,B,C,D grubu tüm hisse senetlerinde platformlarımız üzerinden işlem yapabilirsiniz, www.borsadirekt.com ‘da yer alan hisse senedi analiz sayfaları ile kendi araştırmanızı kendiniz yapabilirsiniz,
Küsürat hisselerinizi, Kurumumuza bir gün önceki fiyat ile tezgahüstü satabilirsiniz, bu şekilde portföyünüzde çıkmasını engelleyebilirsiniz,
Temettü verimine göre yatırım yapacağınız şirketleri belirleyebilirsiniz,
Yatırım yapacağınız şirketin tüm finansal ve piyasa verilerini analiz edebilirsiniz,
Hisse filtrelemede belirleyeceğiniz kriterlere göre hisse seçimi yapabilirsiniz.
Başka aracı kurumdaki hisse senetlerinizi satmadan Osmanlı Yatırım'daki hesabınıza taşıyabilirsiniz

Hisse senedi nedir?

Şirketlerin halka açılmak amacıyla çıkardıkları ve yalnızca anonim ortaklıklar tarafından çıkartılan, ortaklara şirkette paydaş olma hakkı veren ve yasal olarak belirli şekil şartları olan kıymetli evraktır. Doğru bir yatırımla, portföyünüzü uzun vadede büyütmek için iyi bir seçenektir. Şirkette sahiplik hakkı tanımasının sonucu olarak fiyat artışı ve temettü verimi ile gelir yaratır.

Fiyatları piyasadaki talebe göre belirlenir. Yatırımcıların alış veya satış talepleri borsadaki fiyatları belirler. Bunun yanısıra şirketlerin kârları, verimlilikleri, etkinlikleri, mali tabloları ve büyüme oranları fiyat üzerinde etkilidir.

Hisse senedi yatırım aracı ile ilgili eğitim dökümanına eğitim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hisse senedi nasıl alınır?

Borsa İstanbul'da hisse senetleri halka arz olmuş 400'den fazla şirket bulunmaktadır. Osmanlı Yatırım, bu kadar çok yatırım alternatifi arasından doğru seçimi yapmanız için size gerekli eğitim ve analiz araçlarının yanı sıra kolay işlem yapmanızı sağlayacak işlem platformlarını da sunmaktadır.

Osmanlı Yatırım, sizin için şubeleri, müşteri profiline özel düzenlenmiş online şubesi, aktif trader ve aktiftraderplus platformlarının yanısıra Matriks terminalleri üzerinden hisse senedi alım-satım işlemlerinize aracılık etmektedir.

Hisse senedi komisyon oranları

Osmanlı Yatırım platformlarından yapılan alım satım işlemleri komisyon oranlarını görmek için tıklayın.

Hisse senedi araştırma platformları 

Hisse senetlerine özel araştırma platformlarımızı, Araştırma Platformları sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

Osmanlı Yatırım’da hisse senedi işlemi yapabileceğiniz platformlar

Osmanlı Yatırım’ın tüm platformları üzerinden hisse senedi alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi platformlarımızla ilgili detaylı bilgi için İşlem Platformları sayfamızı ziyaret ediniz.

Kredi / Açığa Alım / Satım İşlemleri

Eğer kredi sözleşmeniz var ise e-şube de:

• 500.000 TL'ye kadar onaysız kredi limiti oluşturabilir,
• Varlığınızın 5 katına kadar, maksimum 4.000.000 TL olacak şekilde gün içi işlem limiti belirleyebilir,
• Güncel kredi limitinizi, kredi özkaynak oranınızı takip edebilir, ayrıca sms ile de bilgilendirilirsiniz

Kredili işlemler:

Kredili hisse işlemi yapmak istiyorsanız başvurunuzu e-şube üzerinden yapabilirsiniz. Çağrı merkezi temsilcilerimiz veya platform uzmanlarımız size gerekli kredi sözleşmenizi imzalatarak kredi limitinizi oluşturacaklardır. Kredi limitiniz oluşturulurken hesabınızda bulunan nakit ve menkul kıymetler belirlenen teminat olarak kabul edilecek oranlar çerçevesinde teminat kabul edilecektir. Endeks 30 hisseleri için bu oran % 90 dır. 100 TL’lik endeks 30 hissesiniz var ise yaklaşık olarak 90 TL kredi kullanarak Endeks 30’a tabi hisse alabilirsiniz. Diğer hisselerde oranlar hisse bazında değişmektedir. Kredi sözleşmesi için damga vergisi uygulaması kaldırılmıştır.

Açığa satış işlemleri:

Borsa İstanbul BIST 100 endeksine dahil olan ve yönetimin uygun gördüğü hisse senetlerinde açığa satış işlemlerini gerçekleştirerek düşen piyasada da fiyat hareketlerinden faydalanabilirsiniz. Açığa satış işlemlerine başlayabilmek için “Kredili hisse alım, hisse açığa satış ve hisse senedi ödünç alma ve verme çerçeve sözleşmesini” imzalamanız gerekmektedir. Portföyünüzün açığa satışa konu olacak değeri hesabınızda bulunan menkul kıymetlerin temninat oranları ile belirlenir. Bundan sonra Matriks ve İdeal veri terminalleri, web, java ve mobil uygulamalar üzerinden açığa satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Endeks 30 hisselerimiz için teminat oranı % 90 olup, 100 TL lik Endeks 30 hisseniz var ise 90 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinde açığa satış yapabilirsiniz.Açığa satış tuşu ile açığa satış işlemi yaparak gün sonunda alış işlemi ile pozisyonunu kapatmayan müşterilerden T+2 de ödünç işlemleri için Takasbank’a ödenen komisyon + %5 komisyon ile birlikte kurumumuz tarafından ödünç alınan senet bazında 25 TL ödünç işlemi ücreti tahsil edilir.

Gün içi işlem limiti:

Hesabınızda bulunan TL bakiyeniz, hisse senetleriniz ve yatırım fonlarınız üzerinden prosedürlerimiz dahilinde teminat olarak kabul edilecek varlıklarınızın 5 katına kadar işlem limiti tanımlıyoruz. Bu limit endeks 30 hisseleri için 5 kat olurken, diğer şirket hisselerinde hisse bazında değişmektedir. Gün içi işlem limitine fx ve viop hesabınızda bulunan teminatlar dahil edilmemektedir. Sizin için tanımlanan gün içi işlem limitini kullanarak gerçekleştirdiğiniz alımları gün sonunda satış yaparak veya takas günü nakit borcunuzu yatırarak kullanabilirsiniz. Endeks 30 hisseleri için teminat oranlarımız %90 olup, açığa alım katsayısı da 5 olarak uygulanmaktadır. 100 TL lik endeks 30 hisseniz var ise 450 TL ye kadar Endeks 30 hisselerinden açığa alım yapabilirsiniz.

Bedelli, Bedelsiz Sermaye Arttrımı

Bedelli sermaye artırımı nedir? Hesaplaması nasıl yapılır?

Bir şirketin; dış finansman karşılığında çıkardığı yeni hisse senetlerini nominal değerinden veya daha yüksek bir fiyattan, ortaklara ya da ortaklar dışındaki yatırımcılara satarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelli sermaye artırımı” denir.

Bedelli sermaye artırımı avantajlı mı? Neden yapılır?

Bedelli sermaye artırımıyla;

• Şirket ek finansman sağlar.
• Şirketin büyüyen iş hacmiyle ihtiyaç duyulan nakit akışı karşılanır.
• Şirket yeni yapacağı yatırımlar için gereken fon ihtiyacını karşılamış olur.
• Şirketin sermayesi artar.
• Şirketin hisse senedi fiyatı değişir.
• Şirketin toplam piyasa değeri değişir.


Bir şirketin sermaye artırımı ya da temettü ödemesinden yararlanabilmek için o hisse senedini asgari hangi tarihte almak gereklidir?

Bir şirketin hisse senetlerinin sermaye artırımı ve temettü ödemelerine iştirak edebilmek için o hisse senedindeki sermaye artırımı ya da temettü ödemesinin başladığı günden, yani temettü kuponu ya da yeni pay alma kuponlarının hisse senetlerinin üzerinden ayrıldığı günden bir gün önce almak yeterlidir.

Rüçhan Hakkı nedir?

Ortaklıkların bedelli sermaye artırımlarına mevcut ortakların öncelikle katılma hakkıdır. Söz konusu hak, hisse senedine bağlı ‘Yeni Pay Alma Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır.

Bedelli Rüçhan Hakkı kullanma süresi ne kadardır?

Rüçhan hakkı kullanma süresi 15 günden az, 60 günden fazla olamaz. Şirket, rüçhan hakkı kullanma sürelerini yayınladığı sirkülerde ilan eder.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı ne kadar süre ile açık kalır?

Rüçhan hakkı kupon pazarı ilgili şirketin hisse senetlerinin rüçhan hakkı kullanım süresiyle aynı zamanda başlamakta ve rüçhan hakkı kullanma süresi sonundan önceki 5. İşgünü kapanmaktadır.

Bedelli sermaye artırımı hesaplaması;

Hisse senedi yeni fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanım fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Neden yapılır? Nasıl yapılır?

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı” ya da “hisse bölünmesi” denir.

Bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?

Bedelsiz sermaye artırımıyla;

Şirket herhangi bir ek finansman elde etmez.
Şirketin toplam piyasa değeri etkilenmez.
Şirketin dağıttığı toplam nakit temettü miktarı etkilenmez.
Şirket enflasyon karşısında erimiş olan sermayesini güncelleyebilir.
Şirket; emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımıyla vergi avantajı elde edebilir.

Bedelsiz sermaye artırımı hesaplama nasıl yapılır?

Hisse senedi yeni fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanım fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)